2011. április. 05. 14:20 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 05. 14:21 Tech

A Facebookon és Twitteren kívül az androidos eszközök is sebezhetőek

A mobileszközök és a közösségi hálózatok lehetnek a kiberbűnözők legfontosabb célpontjai - derül ki abból a jelentésből, amely szerint a mobiltelefonokat és a közösségi portálokat egyre gyakrabban használják kártékony kódok terjesztésére.

A Symantec éves veszélyelemzési jelentése szerint a Facebookon és a Twitteren kívül a Google Android operációd rendszerét használó eszközök a legsebezhetőbbek. Az adathalászathoz képest a mobilokra specializált a támadások viszonylag még kevés kárt okoznak, de a próbálkozások száma is folyamatosan emelkedik. A mobil operációs rendszerek ismert biztonsági rései 2009-ben elérték a 115-öt, míg 2010-ben már 163 volt a támadható pontok száma. Az esetek egy részében az Android rendszerek gyenge pontjait használták kártékony szoftvereket telepítésére. A szakemberek szerint ez annak a jele, hogy a bűnözők az okostelefonok feltörését is jól jövedelmező üzletnek tartják.

A biztonsági szoftvercég szakemberei legkevesebb hat esetben találtak olyan mobiltelefon alkalmazást, amelyekben kártékony kódok is helyet kaptak. Ezek a rejtett programok képesek beleolvasni az SMS-ekbe, a készüléken tárolt más személyes adatokba, vagy akár a tulajdonos tudta nélkül tárcsáznak emeltdíjas számokat. A kártékony programok alól az iPhone-ok sem kivételek abban az esetben, ha a készülék használója az Apple szoftverletöltési rendszerének megkerülése tört operációs rendszert használ.

A közösségi portálok látogatóira elsősorban a külső oldalakra mutató hivatkozások jelenthetnek veszélyt. A beszámoló szerint a Facebookon megjelenő minden hatodik webcím mutat valamilyen kártékony szoftverre. Az ártalmas hivatkozásokat pedig azért nehéz kikerülni, mert egyre gyakoribbak a tinyurl.com és az ehhez hasonló webcímhossz csökkentő szolgáltatások, amelyek csupán néhány betűkódra alakítják a nehezen megjegyezhető hosszú címeket. Így a rosszindulatú tartalmak is elrejthetők, nem csoda, hogy a közösségi portálokon a kártékony hivatkozások 65 százaléka rövidített címeken találhatók. A felmérésből az is kiderül, hogy a webes támadások 2009-ről 2010-re azért növekedhettek 93 százalékkal, mert a neten egyre többen férhetnek hozzá a bűnözők "munkáját" segítő támadási szoftvercsomagokhoz.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?