Az egyik ilyen termék a számítógépház – igaz, kivétel erősíti a szabályt, hiszen vannak kereskedelmi forgalomban is...
Az egyik ilyen termék a számítógépház – igaz, kivétel erősíti a szabályt, hiszen vannak kereskedelmi forgalomban is kapható, viszonylag szép és ízléses házak, de a lényeg nem sokat változik: álló (néha fekvő) kocka, szürke vagy fekete szín, semmi extra. Egyedül talán az Apple képez némi kivételt, de még ők sem távolodnak messzire a hagyományos, „doboz” kialakítástól, igaz, valamivel ízlésesebben tálalják.
Hogy miért van ez így, arról külön előadásokat tartanak a dizájn-tanfolyamokon, ahogyan a csatornafedél is mindig kerek, úgy a számítógépházak is mindig kocka-alakúak lesznek, egész egyszerűen azért, mert a dizájn felett győzedelmeskedik a funkcionalitás. A csatornafedél azért kerek, mert így a legkönnyebb az amúgy igen súlyos vaslapot beleilleszteni a nyílásba (ha háromszög, vagy négyzet lenne, már pozícionálni kellene, míg a kört bárhol megfoghatjuk és betehetjük a lyukba), a PC-k pedig azért kocka alakúak, mert így tudják a leghatékonyabban kihasználni a rendelkezésre álló teret.
Szerencsére az átlagemberek és a PC rajongók nem gondolkodnak ilyen pragmatikusan: ha nyolcszög alakú csatornafedeleket nem is, de elképesztően szép, igényes, és végre nem kocka alakú számítógépházakat (hivatalos nevén PC case modding) terveznek. Sőt ezen felül, még tovább alakítják a PC-ket, akár sörnyitóval kombinálva, akár kávéfőzőt fabrikálva belőlük – lásd az extrém átalakításról szóló írásunkat.
Egy szép adag, számunkra kedves PC-s átalakítást már bemutattunk pár éve, feltűnt azonban, hogy (lassan nevezhetjük hagyománynak hasábjainkon) nem készítettük még el szigorúan szubjektív, „minden idők tíz legjobb…” variációját a PC-s extrém házak tekintetében. A hibát orvosolandó, kigyűjtöttük minden idők legjobb, legszebb PC-s házait - a Techline szerint.
10. Tizedik helyezettünk a „dead man’s chest” (halott ember ládája) névre hallgató kompozíció. A speciális ház Thang Do munkája, és teljes egészében fából készült: érdekessége, hogy nem csak egyszerűen egy ház (case), hiszen a monitort is beleépítette az alkotó. Tulajdonképpen olyan, mint egy óriási notebook.
09. Következő kedvencünk, a „level eleven” (tizenegyedik szint, esetleg „tizenegyedik emelet”) névvre hallgató megoldás. Az alkotó, Jeffrey Stevenson egyfajta Art-Deco köntösbe bújtatta a gépet, gondosan álcázva a zsinórokat, csatlakozókat, és egyéb technikai sallangot. A végeredmény egy gyönyörű, bármely nappali fényét jelentősen emelni képes installáció lett. Számunkra azóta is érthetetlen, hogy miért nem gyártanak ilyesmiket, a PC-s házakat készítő cégek.
08. Piramis PC – „polo360x” munkája, mind az alkotó mind átalakításai nagy népszerűségnek örvend a Techpowerup fórumain. Íme a legjobb példa arra, hogy egyáltalán nem kell minden háznak kocka alakúnak lennie… sőt!
07. Képkeret PC – vagy ahogyan az alkotó nevezi „Skycraper” (felhőkarcoló) PC. Minket azonban egy képkeretre emlékeztet (valójában egy apró, állóórából fabrikálta a mester) – ismét egy jó példa arra, hogy lehetnének szépek is a számítógépek, ha a gyártók végre komolyan vennék a dizájn-kérdést.
06. A gépek olyan okosak, és a fantasztikus filmekben is mindig ember alakúak – miért is ne legyen a PC „android” kinézetű? Gondolhatta az alkotó Richard Surroz, majd az ötletet cselekvés követte, így jött létre PDXLan partin nagy sikert aratott „Autospy” nevű számítógép-átalakítás. Praktikusságát kicsit megkérdőjelezi, hogy talán túl nagyméretű a végeredmény – kisebb nappalival rendelkezőknek nem ajánlott!
05. Egyiptomi számítógépház - Chris Kramer alkotása, egyszerűen nem tudunk betelni vele, annyira hangulatos. Ha valakit érdekel mi olvasható a gépen, akkor a hieroglifák fordítását is megtalálja az alkotó oldalán.
04. A negyedik helyezettről felesleges túl sokat írni: a fotó magáért beszél. Ha unjuk a kocka formát, de nem szeretjük a „tematikus”, és egyéb tárgyakba épített PC-ket, akkor egy ilyen futurisztikus kinézetű ház lehetne a megfelelő választás – ha gyártanának ilyet.
03. Harmadik helyezettünk sajnos nem mentes az elfogultságától: lévén, hogy nagy (mit nagy! A legnagyobb!) Half Life rajongók lennénk, nem is volt kérdéses, hogy a neten százszámra található HF-házak egyike is bekerül listánkba. Ezt a darabot találtuk a legigényesebbnek, és a leghangulatosabbnak.
02. Hammerhead HMR989 – végre egy PC-s ház modifikáció, amit meg is tudunk vásárolni! Az elképesztően mutatós darab Matthew Kim munkája, és azért ilyen áramvonalas, mivel Matthew eredetileg versanyautó-karosszéria tervezéssel foglalkozik. A Hammerhead tlujadonképpen nem ház, hanem egy komplett gép – persze magában a gép specifikációban nincsen semmi érdekes, amit meg kell fizetnünk (ha van miből) az a forma.
01. Legnagyobb kedvencünk Jacob Hildebrandt munkája. A kompozíció neve „Damnation”, és ha megnézzük a többi fotót a galériában, elképedve láthatjuk milyen aprólékos kidolgozással, és szeretettel megformált részletekkel rendelkezik ez a… gőzgép. Mert gőzgkép ez kérem, nem más – hogy a mai legmodernebb technikát az ipari forradalom hősének, egy gőzgépnek a belsejébe installálja valaki – ez a párhuzam zseniális és elgondolkodtató is.
A gőzgép-PC analógiánál maradva: lehet, hogy a jövőben, valaki készít majd egy olyan módosítást, ahol egy mai, ormótlan számítógépházba lesz beleszerelve a „nano-számítógép”?