Felfedezték a vietnami "nagy falat"
Egy közép-vietnami tartományban, egy hegység lábainál az ázsiai ország egyik legfontosabb régészeti felfedezését jelentették be nemrégiben - írja a CNN.
Ötéves kutatás és ásatás után álltak elő a régészek eredményeikkel, amelyek szerint egy 127 kilométer hosszú szakaszon fedezték fel az úgynevezett "Hosszú falat". A helyiek ezt "Vietnami nagy falnak" nevezik egyébként. Phan Huy Lê professzor, a Vietnami Történészek Szövetségének elnöke szerint ez Délkelet-Ázsia leghosszabb történelmi emléke.
A fal kőből és földből épült, helyenként eltérő anyagból. Egyes részeken a magasság eléri a négy métert. 2005-ben Dr. Andrew Hardy, az École Française d'Extrême-Orient egyetemi docense és hanoi karának vezetője, egy furcsa utalást talált "Quang Ngai Hosszú Falára" egy 1885-ös dokumentumban, a Nguyen-dinasztia udvarában készült földrajzi kiadványban.
Ötéves kutatás vezetett eredményre
Mindezek után megindult a kutatás Hardy és Nguyen Tien Dong régész vezetésével a hosszú fal után. A kutatás öt év után vezetett eredményre. A fal a jelenlegi ismeretek szerint Quang Ngai tartománytól, északról dél felé húzódik egészen Binh Dinh tartományig. Ez a Nguyen-dinasztia idejének legnagyobb emberi alkotása volt. A fal építése 1819-ben kezdődött, Le Van Duyet vezetése alatt. Ő Gia Long császár főhivatalnoka volt.
Ellentétben a kínai nagy falra utaló vietnami elnevezésekkel, a hosszú fal nem a kínaiak, hanem a rómaiak védműveire emlékeztet a CNN szerint. Inkább a Skóciát és Angliát elválasztó Hadrianus falára utalnak ugyanis a tulajdonságai. Hadrianus falához hasonlóan ez is egy út mentén épült, és ötven korábbi erődítményt is azonosítottak a fal nyomvonalán. Nemcsak védelemre szolgáltak ezek az erődök, hanem például vámszedésre is. Ezek az erődítmények és a hozzájuk kapcsolódó templomok, szentélyek egyébként sokkal régebbiek esetenként, mint maga a fal.
Egyes feltételezések szerint a falat azért építették fel, hogy megvédjék a síksági területeket (a Viet uralmát) a hegylakóktól, a Hrê törzsektől - írja a CNN. Ugyanakkor vannak arra utaló jelek, hogy a vietek és a hrék együtt építették falat, tehát jelentős a bizonytalanság az építés körülményeit illetően.