Az Image Factory hamis Facebook-felhasználókról szóló cikksorozatának második részében azt járja körül, milyen módszerekkel lehet – ha lehet egyáltalán – a hamis profilokat azonosítani.
Sorozatuk első részében megírták, nincsenek egyértelmű adatok arra vonatkozóan, hány hamis profil lehet a Facebookon, de azt megállapították, hogy nagyságrendileg több tízezres számról lehet szó, valamint a közösségi média üzemeltetők, felhasználók, hirdetők közös érdeke, hogy ez a szám korlátozott keretek között maradjon.
Milyen módszerekkel lehet azonosítani a hamis fiókokat?
1. NÉV ALAPJÁN: A legegyszerűbb eset az, amikor már a név alapján nyilvánvaló, hogy a profil mögött nem valódi személy áll (például Hülye Barom). A Facebook szabályzata szerint elvileg letiltja azokat a felhasználókat, akikről úgy gondolja, nem valódi személyek.
Viszont ha esetleg kamunak tűnő nevünk van, nem kell izgulni, csak beszkennelve elküldeni hivatalos személyi azonosítót (pl. személyi igazolvány), és a Facebook további kérdés nélkül visszaállítja a fiókot.
A név alapján azonosíthatók a hamis profilok legártalmatlanabb esetei, amikor alapítványok, szervezetek helytelenül személyként jelennek meg a közösségi oldalon, de a hamis profilok a celebeknek is sok problémát okoznak.