Új módszer a gabonakártevők ellen
A gabonabetegségek elleni új módszerek kidolgozásához vezethet a felfedezés, hogy miként támadja meg az árpát egy kártevő gomba, a lisztharmat - vélik brit kutatók.
A Science tudományos magazin legfrissebb számában közzétett tanulmányban a londoni Imperial College munkatársai az árpalisztharmat (Blumeria graminis) genomjának feltérképezéséről számolnak be. Megállapították, hogy a gombát a génállományában lévő "parazita DNS-darabok" segítik abban, hogy a megfertőzött növényhez alkalmazkodjon és legyőzze annak védelmi rendszerét. Az árpalisztharmat ezen DNS-darabkái képesek arra, hogy a növény genetikai állományába beépüljenek. A transzpozonoknak is nevezett, helyüket változtató DNS-darabokból a kutatók szerint különösen sok található a vizsgált gombában, ami igen gyors mutációjuk kulcsa lehet.
Mint Pietro Spanu kutatásvezető elmondta, ezzel a tudással már gyorsan azonosítani lehet, hogy melyik gén mutálódott, majd ennek alapján ellenállóbb növényfajtákat választhatnak ki. A lisztharmat nemcsak az árpát támadja meg, hanem számos gyümölcsöt, zöldséget és gabonanövényt is Észak-Európában. A betegséggel megfertőzött növényeket lisztszerű fehér foltok lepik el, amelyek átterjednek a levelekre és a szárra is. A betegség drasztikusan csökkenti a termékhozamokat.