2010. december. 02. 13:56 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 02. 13:51 Tech

Ismerőseinktől érkező levélben támad egy új vírus a Facebookon

A közösségi oldalon bejelölt ismerőseinktől érkező levelekkel nem árt vigyázni, egy új típusú rosszindulatú program ugyanis angol nyelvű üzeneteket küld ismerőseink nevében. Aki gyanútlanul a levélben található linkre kattint, maga is fertőzötté válik és továbbadja a fertőzött üzenetet.

Már néhány napja terjed a közösségi oldalon a levelesládán keresztül fertőző digitális kártevő, emellett pedig a már-már klasszikusnak számító sokkoló videókkal és képekkel kecsegtető kártevők is megújult formában lesnek áldozataikra.

A Sophos IT-biztonsági cég kutatói a tegnapi nap során figyelmeztettek rá, hogy ismeretlenek egy „likejackingnek” nevezett módszerrel igyekeznek rávenni a felhasználókat, hogy rosszindulatú programot telepítsenek a számítógépükre.

A Sophos szakértői által megfigyelt üzenetek valamelyik ismerőstől érkezik a Facebook-os hírfolyamba és valamilyen angol nyelvű mondattal („I can’t believe a GIRL did this because of Justin Bieber”, vagy „DRUNK GIRLS FIGHT VIDEO”) próbálja rávenni a gyanútlan felhasználót, hogy egy adott – jellemzően a YouTube videomegosztóra hajazó FouTube nevű linkre kattintsanak. Jelen esetben azonban elég csak a közösségi oldal „Like” funkcióját használni és a gép máris eltérítéses támadás (likejacking) áldozatává válik.

A likejacking a magyar felhasználók között is szedi áldozatait
Facebook.com

Chester Wisniewski, a Sophos fő biztonsági tanácsadója szerint a mostani támadás hasonlít az idén korábban észlelt próbálkozásokhoz, amikor az egyik gyorsétteremhez kapcsolódó hírrel, illetve sokkoló videókkal hálózták be a gyanútlan felhasználókat. A linkre kattintva azonban egy kérdőív jelenik meg a monitoron és ha az áldozat nem figyel, könnyen feliratkozhat egy emeltdíjas SMS-szolgáltatásra. A szakértők szerint azonban ez az egyik első eset, amikor a „Like” funkción keresztül támadják a közösségi oldal tagjait.

„A legtöbb Facebook-os támadásnál rosszindulatú alkalmazásokat használnak, a „Like” funkció ilyen jellegű eltérítése újdonságnak számít” – írta Wisniewski keddi blogbejegyzésében. „Ez a mostani elég ügyetlen próbálkozás, azonban ennek ellenére viszonylag gyorsan terjed az oldalon a gyanútlan felhasználók miatt.” A szakember szerint, aki véletlenül rányomott a rosszindulatú üzenetre, a Facebook-profiljába belépve törölheti a „lájkolt” linket.

Merianne Polintan a Trend Micro kutatója ezzel egy időben arra figyelmeztetett, hogy egy, látszólag a közösségi oldal üzemeltetőitől érkező e-mail is szedi áldozatait. Az ál-levélben arra figyelmeztetik a felhasználót, hogy a számítógépe által használt IP-címről több kéretlen üzenetet is elküldtek, különböző e-mail címekről. A levél egyből megoldást is kínál, egy FB IPsecure nevű alkalmazás formájában. Aki azonban letölti a szoftvert, valójában a rosszindulatú Zeus nevű programot telepíti, amely zombigéppé alakítja a gyanútlan felhasználó számítógépét. A kutató azonban az ismerőseinktől érkező vírusos levelekkel kapcsolatban is óvatosságra intett.

A magyar ismerősöktől érkező angol nyelvű levél eleve gyanús, a benne lévő link pedig kifejezetten szemet szúr
Facebook.com

„Azért veszélyesek ezek az üzenetek, mert ismerőseink miatt megbízhatónak tekintjük a forrást” – figyelmeztet Polintan. „Azonban a nyelvtani hibák és elírások miatt könnyen gyanút foghatunk.” Nem beszélve arról, hogy a magyar felhasználók esetében ritkábbak az angol nyelvű üzenetek, ezért is lehet gyanús, ha egy magyar anyanyelvű ismerősünktől ilyen levelet kapunk, vagy ilyen feliratot látunk az üzenőfalán.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.