A tilalom ellenére ezrével ölik le a teknősöket Madagaszkáron
A halászati tilalom ellenére is több ezer végveszélyben lévő teknőst fognak ki és ölnek meg évente a madagaszkári halászfaluk lakói - derült ki egy új tanulmányból.
Az angliai Exeteri Egyetem Ökológiai és Környezetvédelmi Központjának számításai szerint évente nagyjából 10-16 ezer végveszélyben lévő teknőst ölnek meg az Indiai-óceánon lévő szigetországban. A tilalom ellenére ugyanis az ország félreesőbb területein, ha csak szerényebb keretek között is, de továbbra is virágzik a hüllők, például a közönséges levesteknős (Chelonia mydas) halászata - olvasható a LiveScience (www.livescience.com) tudományos hírportálon.
A szakemberek ezért 12 helyi halászfaluval együttműködve igyekeztek kideríteni, hogy évente pontosan hány teknős fordul meg a halálos véget jelentő hálókban. A települések kiválasztott képviselői dokumentálták és lefényképezték az összes kifogott példányt. "A húsukért kifogni a teknősöket egy nagyon fontos részét képezi a helyi kultúrának a partmentén élő emberek számára" - mondta Frances Humber, a kutatásban segédkező Blue Ventures Conservation nevű természetvédelmi szervezet munkatársa. "A falulakók ugyanakkor azt is megértik, hogy az állatok jövőjének biztosítása rendkívül jelentős feladat" - tette hozzá.
A kutatók a falulakóktól kapott eredményeket összevették a régióban készített korábbi tanulmányok adataival, hogy megkapják az évente leölt példányok számát. - Azt már tisztán láthatjuk, hogy a teljes halászati tilalom nem működik, tehát a halászközösségekkel együttműködve kell majd kidolgozni valami fenntartható gyakorlatot" - mondta Humber, hangsúlyozva, hogy nem egyedül Madagaszkáron ilyen aggasztósan magasak az adatok, hanem hasonló helyzettel küzdenek más fejlődő országok is a trópusi tengerpartok mentén.