Katonai szonár okozta 33 delfin halálát?
Környezetvédők azt vizsgálják, miért vetődött partra és pusztult el 33 delfin az írországi Donegal megye partjainál.
Az állatokat a Rutland-szigetnél találták meg szombaton, Burtonport közelében. Úgy hiszik, ugyanazon csoportról van szó, melyet október végén vettek észre a Külső-Hebridáknál - közölte a BBC beszámolóját idézve a hírado.hu. Dr. Simon Berrow kutató szerint ez az egyik legnagyobb tömeges delfinhalálozás az ír történelemben. Véleménye szerint a Királyi Haditengerészet szonárberendezése szerepet játszhatott a pusztulásban. „30-40 gömbölyűfejű delfint szúrtak ki múlt héten a Külső-Hebriáknál, Dél-Uistnál. Úgy tűnt, hogy partra fognak vetődni. Rossz volt az idő, és nem is látták őket többet” – mondja. Berrow szerint a Királyi Haditengerészet ott volt Dél-Uistnál, aztán távolabb mentek.
A természetvédők amiatt aggódtak, hogy a szonárkészülék megzavarhatta e mélymerülő delfinfaj navigációs képességeit. Ám a Királyi Haditengerészet szóvivője szerint amikor a delfineket kiszúrták a régióban, a legközelebb lévő hajó 80 kilométerre volt. Ebben a távolságban szerinte a szonárkészülék nem befolyásolhatta az állatokat. Korábban a Haditengerészet tagadta, hogy a szonárból származó zaj előidézheti a delfinek partra vetődését. Azonban az Egyesült Államokban a haditengerészetet arra utasították, hogy a közepes frekvenciájú szonárt ne alkalmazzák 2007 és 2009 közötti gyakorlataik során, miután egy bíró a környezetvédők javára döntött, akik azt állították, hogy a készülékek károsítják a területen élő tengeri emlősöket.
A hétvégén a Galway/Mayo Technológiai Intézet csapata utazott Donegalba, hogy meghatározza mi is történt az állatokkal. A hatvanas években mintegy hatvan delfin pusztult el Kerry nyugati partjainál, 2001-ben pedig 35-40 állat északi partjainál.