Tech techline.hu 2010. november. 04. 05:30

LG Optimus 7: Windows Phone 7, LG megközelítésben

Eljött hát az idő, hogy a Microsoft megpróbálja felvenni a versenyt az iOS és Android párossal a mobil operációs...

Eljött hát az idő, hogy a Microsoft megpróbálja felvenni a versenyt az iOS és Android párossal a mobil operációs rendszerek világában. Sorban jelennek meg a Windows Phone 7 alapú telefonok, amelyek közül itthon elsőként a Samsung Omnia 7 és az LG Optimus 7 debütált.
Előbbit már teszteltük korábban, és akkor részletesen bele is mentünk a Windows Phone 7 alapjaiba, felépítésének részleteibe, így akit ez a kérdés mélyrehatóan érdekel, abban a cikkben mindent megtalál.
Ezúttal már nem részletezzük a Windows Phone 7 felépítését, hiszen az úgyis minden ilyen rendszerrel felruházott okostelefon esetében megegyezik, eltérően az androidos mobiloktól, ahol csak az alapok azonosak, de a gyártók kényük-kedvük szerint variálhatják a felületet és a funkciókat.

Egyre több alkalmazás van WP7-re is

A korábbi cikkhez képest két lényeges dolog változott a rendszerrel kapcsolatban: ami már fix, hogy immár van Youtube-lejátszó is Windows Phone 7-re, egyenesen a Microsofttól. Nem olyan kényelmes és összetett, mint mondjuk az iPhone-os kliens, de hát ez még csak az első verzió. A másik, hogy a korábbi hírekkel ellentétben felröppent a pletyka, hogy mégis lesz Flash-támogatás. De ezt majd akkor hisszük el, ha megjelent és letölthető… A Windows Phone 7-ről egyébként továbbra is az a véleményünk, hogy nagyon jól sikerült.
No, de térjünk a tárgyra!

LG Optimus 7
Ránézésre az utóbbi idők egyik legigényesebb LG telefonjával van dolgunk. Az LG Optimus 7 egyszerű, mégis ízléses vonalvezetésű, a szálcsiszolt fém hátlap pedig kifejezetten elegáns.
A készüléket gyakorlatilag tökéletesen rakták össze, nem nyekereg semmi, a hátlap leemelése is egyszerű. Talán csak a MicroUSB port takarója nem illik az összképbe, ott elegánsabb lett volna egy eltolható megoldás, de hát ez már csak szőrszálhasogatás…

A készülék elején egy viszonylag nagy, 3,8”-os, multitouch érintős kijelzőt találunk, 800x480 pixeles felbontással. A színei szépek, a kép éles, de azért kicsit elmarad a Samsung super AMOLED kijelzőjétől (különösen a betekintési szöget illetően). Viszont napfényben is viszonylag jól látható.

Az előlapon három gombot találunk, a visszalépés, menü és keresés funkciókhoz. Ezek nem érintősek, így ebből a szempontból például megbízhatóbban kezelhető az Optimus 7, mint a Samsung készüléke, amelynél elég volt véletlenül hozzáérni a hasonló elrendezésű, érinnős gombokhoz, és máris máshol találtuk magunkat a rendszerben, mint amit éppen csinálni akartunk.

A telefon bal oldalán a hangerőszabályzó gombok kaptak helyet, kicsit talán túlságosan is belesüllyesztve a házba, így néha nehézkes a használatuk. Jobb oldalon a már említett MicroUSB csatlakozó és a fényképezőgép-szoftver elindítására, illetve az exponálásra szolgáló gomb található. A ki-/bekapcsoló gomb a készülék felső részére került, a 3,5 mm-es jack csatlakozóval együtt. A hátlapon az 5 megapixeles, autófókuszos kamera lencséjét és a LED vakut találjuk.

Belsejét tekintve erősnek mondható, de nagy meglepetéseket nem hoz az LG mobilja, az erejét egy Qualcomm QSD8650 processzor adja, 512 MB RAM és ugyanennyi ROM memória és 16 GB háttértár társaságában. Memóriabővítési lehetőség nincs. A zökkenőmentes használathoz ez mindenesetre több mint elég.
Bluetoothból 2.1-est kapunk (fájlküldésre sajnos nincs lehetőség), wifiből pedig gyors, 802.11n-est. Van beépített GPS vevő is.

Szoftveres ellátottság és fényképezés
Mivel egyelőre a Windows Phone 7-es készülékek nem használhatók Mass Storage módban, így a képek, zenék, videók stb. fel- és letöltéséhez telepítenünk kell az asztali gépre a Zune szoftvert. Ezt az ingyenes programot szerencsére pillanatok alatt letölthetjük a Microsoft oldaláról.

A Zune alkalmazás segítségével szinkronizálhatjuk anyagainkat

Egyelőre csak Windowson működik, de már készül belőle a maces verzió, illetve a Windows Phone 7 Connector for Mac bétája már elérhetővé vált, így a Mac mellé windowsos telefont vásárlók is megoldhatják az adatátvitelt (a WP7 Connector for Mac az iTunesszal szinkronizál, elérjük belőle a zenéket, videókat, illetve az iPhoto gyűjteményeit).

Macen is szinkronizálható már

A szinkronizálás tehát előbb-utóbb zökkenőmentes lesz Macen is, Windowson pedig meglepően kezes a Zune, ha az ember megszokja a kicsit kusza, de látványos felületet.
Mivel a rendszer szinte minden WP7-es telefonon egyezik, így igazán kitűnni csak a hozzáadott ingyenes szoftverekkel tudnak a gyártók. Az LG ezen a téren igen jól áll.

Macen az iTunes-ban és az iPhoto-ban tárolt anyagokat vihetjük át jelenleg

Kapunk például egy remek panorámafotó-készítő alkalmazást (Panorama shot), amelyben az első kép elcsettintése után csak mozgatnunk kell a gépet a segédnyilaknak és a kereteknek megfelelően, amíg el nem készül mind az öt felvétel, ezután pedig kis várakozás után meg is kapjuk a panorámaképet. Kifejezetten jól működik, és a lehetőséget a telefon fotóprogramjából is elérjük, külön menüpontként.

Emellett kapunk egy ScanSearch fedőnévre hallgató kis programot, amely a divatos „kiterjesztett valóság” szoftverek sorát gyarapítja: a kamera képét egészíti ki a helyi adatokkal. Extraként, ha a föld felé fordítjuk közben a telefont, akkor felülnézeti elrendezést is kapunk, ha pedig felfelé billentjük (az ég felé), akkor leolvashatjuk az aktuális időjárási adatokat.

Éttermek a közelünkben

Ugyancsak jópofa a Play To, amelynek segítségével DLNA eszközökkel oszthatjuk meg a telefon képeit és videóit vezeték nélküli kapcsolattal, és a Tool Box is amelyben mértékegységváltót, dátumkalkulátort, ünnepnaptárat, zseblámpa alkalmazást (ez sajnos nem a LED vakut, hanem a kijelzőt használja), illetve véletlenszám-generátort is találunk.

Zongorázzunk mobilon!

De az LG Appstore-jából (a Marketplace alkalmazáson belül) letölthetünk még ingyen két zenei alkalmazást (virtuális gitár és zongora), és egy Photo Stylist nevű képeffektezőt, rengeteg jópofa, testre szabható képi hatással. A virtuális zongora és gitár mondjuk elmarad színvonalban a hasonló iPhone-os alkalmazásoktól, de legalább van.
Végül még egy Metro Scanner nevű programot is kapunk, ami biztosan remek, de nálunk nem működött (a segítségével elvileg a legközelebbi metróállomást kereshetjük meg, de a jelek szerint a hazai hálózatot nem ismeri).

A kamerát tehát sok ajándékalkalmazással is használhatjuk, de természetesen fotózni és videózni is tudunk vele, utóbbit akár 720p-s felbontásban is. Sajnos a minősége már korántsem olyan kimagasló, rendkívül fátyolos, színtelen képeket készít az automata beállításokkal, amelyen kicsit javíthatunk, ha manuálisan állítgatjuk mondjuk a fehéregyensúlyt és a többi opciót, de a fátyolosság így is megmarad (a teszt során készített fotók és videók letölthetők innen).

Itt is ugyanabba a gondba futottunk, mint a Samsung Omnia 7 esetében: ha kilépünk a fotós alkalmazásból, legközelebb újra VGA módban akar videót készíteni a korábban beállított HD helyett. Kedves, hogy ilyen helytakarékos szempontokra is figyel a Microsoft, de az sem volna utolsó, ha mi dönthetnénk róla, mit szeretnénk csinálni.

Remek készülék, remek rendszer
Összességében arra jutottunk, hogy az LG Optimus 7 kiváló választás lehet bárkinek, aki WP7-es telefonra vágyik, és nem egy valódi fényképezőgép kiváltására szeretne 5 megapixeles kamerával ellátott mobilt venni. Az LG-nél jól összerakták az Optimust, kifejezetten kellemes darab lett.
A Windows Phone 7-ről továbbra is pozitív a véleményünk (részletek mint már említettük, a korábbi cikkben olvashatók a rendszerről, videóval). A felület látványos, jól használható és gyors. Egyedül a programkínálat szegényes még mindig, de ezen a téren is történt azért fejlődés az elmúlt hetekben. Szemét persze itt is egyre több van, de mi inkább a jó minőségű alkalmazásokra vadászunk (találtunk is rendes Twitter-, Facebook- és Flickr-klineseket, Youtube alkalmazást, Acrobat Readert és számtalan remek játékot). Szóval ha pár hónapon belül megjelennek a valóban jó minőségű és olcsó (esetleg ingyenes) alkalmazások a Marketplace virtuális polcain, akkor valóban van jövője a Microsoft legújabb mobil operációs rendszerének, és persze az azzal szállított mobiloknak is.

Hirdetés