Tech techline.hu 2010. október. 06. 05:15

Samsung Galaxy S: a majdnem tökéletes okostelefon

Úgy tűnik, a Samsung igencsak ráerősített az okostelefonok piacán, hiszen már a nálunk is bemutatott, Bada OS-t...

Úgy tűnik, a Samsung igencsak ráerősített az okostelefonok piacán, hiszen már a nálunk is bemutatott, Bada OS-t használó Samsung Wave is igencsak jól sikerült darab lett. A Samsung Galaxy S viszont a kategóriájában számtalan jelenlegi konkurenst fél kézzel elsöpör (talán csak az iPhone 4 az igazi vetélytársa), még úgy is, hogy nem sikerült tökéletesre.

Egyszerű külső
Külsejét tekintve a készülék erősen emlékeztet az Apple iPhone 3GS-re, a formájuk szinte tökéletesen egyezik, csak épp az előbbi kicsit magasabb és valamivel vékonyabb. Első ránézésre az iPhone 3GS tűnik „minőségibbnek”, és ha kézbe fogjuk őket, szintén az Apple telefonja nyer: a Galaxy S szinte teljes egészében műanyag házat kapott, és egy kicsit nyüszög is, ha álnok módon összeszorítjuk a tenyerünkben. Szóval, amíg kikapcsolva szemléljük a két készüléket, az iPhone 3GS áll nyerésre.
Ha viszont bekapcsoljuk a Galaxy S-t, az iPhone 3GS képminősége kifejezetten a játék kategóriába sorolja vissza az Apple készülékét. A Galaxy S Super AMOLED kijelzője ugyanis egyszerűen csodálatos képminőséget kínál, nagy felbontással (480x800 pixel), bombasztikus fényerővel és még napfényben is jól látható képpel. Persze van a két készülék között némi korkülönbség, szóval, ha igazságosak akarunk lenni, akkor a Galaxy S-t az iPhone 4-hez érdemes hasonlítani: ekkor a külsőt és a minőséget tekintve szintén az Apple nyer, a képminőség között viszont már alig van érezhető különbség, bár méretben a Galaxy S nyújt többet, hiszen ott 4”-os kijelzőt kapunk, az iPhone 4 felbontása viszont nagyobb, a képe is kicsit tisztábbnak tűnik. Ízlés kérdése.

Samsung Galaxy S vs iPhone 4

A méretes és gyönyörű képet adó kijelző alatt egy téglalap alakú nyomógombot és két érintős gombot találunk. A készülék jobb oldalára tették a be- és kikapcsolásra szolgáló gombot, amellyel egyben a csendes- és repülő üzemmódokat is aktiválhatjuk.
Felül egy MicroUSB portot találunk (elhúzható fedéllel), mellette pedig a 3,5 mm-es füles csatlakozó kapott helyet.
A hátlapon az 5 megapixeles fényképezőgép lencséje árválkodik, mindenféle LED-es vakuk társasága nélkül, ami azért szomorú látvány.

Vaku sehol

A készülék erejét egy 1 GHz-es processzor biztosítja (512 MB RAM társaságában), memóriagondjaink pedig valószínűleg nem lesznek, ugyanis alapból 8 GB belső tárhely áll rendelkezésre, és még MicroSD kártyát is tehetünk a telefonba.
A Samsung Galaxy S Android 2.1-es (Eclair) rendszert kapott, kicsit “samsungosított” felülettel (TouchWiz UI). Ez amúgy jót tesz neki, a hét darab virtuális asztalon nemcsak a szokásos Androidos widgeteket használhatjuk, hanem a Samsung sajátjait is, és ezek elég jól sikerültek.

Felső csatlakozók

Alapból kapunk egy feladatkezelőt is, amely widget formában is mutatja a futó alkalmazások számát, és a felirat színének változtatásával jelzi, ha kezd belőlük túl sok lenni. Segít a felesleges programok bezárásában, sőt az uninstallban is, illetve részletes adatokkal szolgál a memória állapotáról.
A Samsung számtalan hasznos alkalmazást telepített előre a telefonra, de akinek ez nem lenne elég, az Android Marketből, a Samsung Apps alkalmazásból vagy külső forrásokból is beszerezheti a szükséges pluszokat. Felhasználói programok, szórakoztató szoftverek és játékok dömpingje várja már az androidos felhasználókat is (bár hasonlóan az iPhone App Store-jához, azért a programok fele itt is szemét, de amúgy van minden, ami kell).

Számtalan segédprogram az asztali gépre

A készülék kijelzőjét már magasztaltuk, de nem lehet elégszer hangoztatni: csodálatos a képminőség. E mellé még társul, hogy kapacitív, multitouch érintőképernyőt használhatunk, amelynél végre pont azt éreztük, amit eddig javarészt csak az iPhone-ok esetében: mindenre azonnal reagál. Ennek köszönhetően a felhasználói élmény tökéletes. A kétujjas nagyítás, a Samsung virtuális billentyűzetének álló és fekvő módban történő használata, és megannyi más interakció teljes kényelemben kivitelezhető. Amint használatba vesszük a cuccot, azonnal beleszeretünk. A 802.11n-es, gyors wifi és a Bluetooth 3.0 csak hab a tortán, de természetesen GPS is került a készülékbe (igaz, ezt alapból legfeljebb a Google Mapsszel használhatjuk ki).

Rögtön hét virtuális asztal

A hozzá kapott füles a divatnak megfelelően „agybadugós”, amit mi nem annyira szeretünk, de persze ez ízlés és megszokás kérdése. Sokkal nagyobb gond, hogy itt sem sikerült megoldani, hogy zenelejátszáskor ne csak megállítani és folytatni, hanem léptetni is lehessen a dalokat (ahogy például az iPhone esetében ezt sikerült összehozni). Sajnos a Galaxy S esetében még a hangerő-szabályozásért is a készülék után kell nyúlnunk.

Multimédia és internet
A Samsung Galaxy S mobil munkaeszközként éppúgy megállja a helyét, mint hordozható szórakoztató központként. Most nem is annyira a játékokra gondolunk (bár azokból is van bőven), hanem arra, hogy egy ekkora kijelzőn, ilyen felbontás mellett már nyugodtan lehet filmet nézni is, a gyártó pedig gondoskodott arról, hogy ehhez minden rendelkezésre álljon: az MP4 és WMV mellett akár DivX, Xvid, FLV videókkal is elbír a szoftver, sőt az MKV fájlok sem hozzák zavarba. A 720p-s filmeket kiválóan lehet nézni rajta. DLNA is van, így a kompatibilis készülékekkel is együttműködik a telefon.

Jól sikerült zenelejátszó

Van persze FM rádió, kényelmesen használható zenelejátszó (hangszínszabályzóval, ó igen!), és az a helyzet, hogy képeket nézegetni is külön szórakozás a Galaxyn, mert rendkívül látványos, 3D-s képkezelőt kapott (Cooliris), amely a lenyűgöző megjelenítés mellett még botrányosan gyors is.

Képek gyors megosztása

Természetesen online tárolt (pl. Picasa) fotóinkat is képes megjeleníteni, de mondjuk az androidos telefonok és a Google-szolgáltatások közötti tökéletes összhang nem újdonság, a címjegyzék, a naptár, a levelezés stb. azonnal a telefonunkra kerülnek, amint megadtuk a rendszernek Gmail-elérésünket.

3D-s képnézegető

Kapunk egy halom jópofa extra alkalmazást, például a ThinkFree irodai csomagot (nem csak nézhetünk, hanem szerkeszthetünk is vele dokumentumokat, táblázatokat), a Layart, vagy az Aldiko e-book olvasót, amelynek köszönhetően ingyenes könyvek garmadáját tölthetjük le kényelmesen. A Mini Diary pedig egyenesen kényszeríti az embert, hogy naplóírásba kezdjen a mobilján...
A beépített böngészővel a böngészés is igazi élmény, gyors és kényelmesen használható (bár nem mobil Safari...).

Naplózzuk az életünket

A közösségi őrületről sem kell lemondanunk, hiszen van Facebook- és Twitter-kliens is. S ha már internetről esik szó: tethering lehetőség is van, ha esetleg a notebookunkról szeretnénk internetezni, a telefont használva modemként.

Fényképezés, videorögzítés
Ahogy korábban már említettük, a Samsung „elfelejtett” lámpát/vakut mellékelni a fényképezéshez, ami némileg beszűkíti a lehetőségeket. Igazán jó képeket így csak napsütésben vagy jól bevilágított helyen tudunk készíteni, és ekkor mobil viszonylatban viszonylag jó, de nem kiemelkedő eredményt kapunk (letölthető minták itt).

Kényelmes szoftver a felvételekhez
Beállítások fényképezéshez

Videókat HD (720p) minőségben rögzíthetünk, szintén egészen jó minőségben. A kamera szoftvere nagyon jól használható és gyorsan reagál, touch fókusz is van.

Lényegi apróságok
A Samsung saját virtuális billentyűzete nagyon kényelmesen használható, a magyar ékezeteket viszont csak a hosszú nyomva tartás módszerével tudjuk rajta előcsalogatni. Ha kell, tölthetünk le honosított billentyűzetet is Androidhoz, ha pedig angolul írunk, a Swype billentyűzetet imádni fogjuk.

Amit kevésbé fogunk szeretni, az az, hogy a Galaxy S valamiért hajlamos a belassulásra, több alkalommal azon kaptuk a rendszert, hogy megakad (és nem azért, mert gonosz módon szeretünk az animált hátterekben gyönyörködni a widgetek és ikonok mögött). A dolog amúgy nem annyira zavaró, de valahogy nem illik az összképhez. Talán majd egy 2.2-es frissítés megoldja.

Mindent egybevetve nagyon jó kis készülék a Samsung Galaxy S, amelyet kártyafüggetlenül 125 ezer forinttól szerezhetünk be. Ennyit pedig nagyjából még meg is érhet, ha szükségünk van egy lenyűgöző képminőséggel, nagy kijelzővel megáldott, minden mozdulatra azonnal reagáló, jól használható androidos mobilra, amely utazás közben munkára éppúgy használható, mint filmnézésre, internetezésre.
Ja, és mellesleg telefonálni is kényelmesen lehet vele! :)