Bőr alá ültetett LED figyelheti a gyógyulásunkat
Az eddigi technológiai problémákon átlépve egy amerikai kutatócsoport olyan, csaknem mikroszkopikus LED-sort hozott létre, amely rugalmas anyagának köszönhetően sikeresen beültethető az emberi testbe, ahol képes lehet a sebgyógyulás folyamatos megfigyelésére, de segítségével akár új típusú gyógyszeres kezelési módszerek is létrejöhetnek a közeli jövőben.
A Physorg tudományos oldal értesülései szerint a University of Illionois kutatói John Rogers vezetésével mindössze 2,5 nanométer vastag, 0,01négyzetmilliméter kiterjedésű lapkát hoztak létre, amelyre összesen 64 fénykibocsátó diódát (LED-et) helyeztek el. A szakember szerint a jelenlegi kutatások leginkább az organikus diódákra (OLED) koncentráltak, azonban ezekkel az a probléma, hogy nagyon érzékenyek a víz, illetve az oxigén jelenlétére.
A jelenleg létrehozott eszközt egy poli-dimetil-sziloxán nevű polimer-hártyára vitték fel és szilikonnal borították be, amely megfelelően szigetel a test szöveteinek nedvességtartalmával szemben. Az anyag különleges előnye, hogy az eddigi merev félvezető-lapkáktól eltérően ez az anyag rendkívül rugalmas és elektromos vezetőképességét még akkor is megőrzi, ha meghajlik, csavarodik, vagy akár eredeti hosszának 75 százalékával megnyúlik.
A kutatók már sikeresen teszteltek egy kísérleti állat bőre alá ültetett modellt. A LED-hártyának fontos szerepe lehet az orvoslásban, ugyanis segítségével folyamatosan figyelhetik a testen belüli sérülések gyógyulását, spektroszkopikus vizsgálatok során is alkalmazhatják, emellett szabályozhatják vele egyes gyógyszerek adagolását. Utóbbihoz arra van szükség, hogy a hatóanyagot fényérzékeny kapszulába csomagolják, amelynek bomlását a LED-sor felvillantásával lehet megkezdeni. A mérnökök szerint az eszköznek a robotikában is fontos szerepe lehet.