Képeinket azért készítjük, mert mutogatni akarjuk őket – és ez így is van rendjén, senki sem fotózik/fotosoppol a...
Képeinket azért készítjük, mert mutogatni akarjuk őket – és ez így is van rendjén, senki sem fotózik/fotosoppol a fiók számára. Képeinket megosztani, linkelni, Facebookra és egyéb közösségi hálózatokra pakolni – ez ad értelmet fotózásnak, és egyéb kreatív képmanipulálásoknak. Fotóink feltöltésére a legtöbb esetben valamilyen nyilvános képmegosztót használunk: ezeknél azonban szinte mindig regisztrációra, megerősítésre, e-mail cím ellenőrzésre, idegesítő captcha-ra számíthatunk. Regisztráció után pedig valamilyen viszonylag bonyolult kezelőfelületre, galériák készítésére, karbantartására, rendszerezésére és további időrabló tevékenységekre.
Mindez persze nem jelenti azt, hogy a FlickR és társai ne lennének remek szolgáltatások; az idő azonban, lassan eljár felettük: az újabb generációs netezők egyszerűséget akarnak, nem szeretnek regisztrálni, és ha „kettőnél többet kell klikkelni” valamilyen cél elérése érdekében, érdeklődésük máris csökken.
Egészen mostanáig, az egyszerűség élharcosa – képmegosztás tekintetében – az Imgur szolgáltatása volt (Imgur tesztünk itt olvasható).
Két bostoni internetes fickó (Carl Hu és John Xie) úgy döntött, még magasabb szintre emeli a következő generációs képmegosztást – így született meg a min.us.
Bár a szolgáltatás még csak béta (így egyelőre csak képeket tölthetünk fel, a videó- és zenemegosztás még nem működik), az máris jól látszik, hogy az elképzelés működik!
A min.us címre ellátogatva, meglepődve fogjuk tapasztalni, hogy nincs ott semmi – csak egy üres ablak, közepén egy dobozzal, ahová a képeinket dobálhatjuk (drag&drop). Nincs fájltallózás, beállítások, galéria létrehozás és hasonló menüpontok. Nincs más dolgunk, mint belehúzni ebbe a kockába fotóinkat (a bétában maximum 7 MB-os lehet egy kép, és 50 képet pakolhatunk egy galériába). Ha végeztünk, máris készen van a lapozható galéria: kapunk hozzá két URL-t: a rövid, „min.us” név nem véletlen, a szolgáltatás egyfajta URL-rövidítőként is működik. Az egyik URL a galéria címe, (például http://min.us/mvk9CUq) ezt terjeszthetjük bátran a neten. A másik ULR csak nekünk, a tulajdonosnak fontos – ide látogatva variálhatjuk később a galériát: adhatunk neki nevet, további képeket rakhatunk bele, vagy egyszerűen törölhetjük az egészet.
Ennyi. Szívesen írnánk még róla, tippeket, trükköket, de tényleg ennyi. És ez benne a remek: gyakorlatilag egy perc alatt készíthetünk egy látványos webes, megosztható galériát, mindenféle regisztrálás és szöszölés nélkül. Ráadásul HTML5 támogatás is van: a fejlesztők készülnek a jövőre (nagyon okosan).
A fejlesztők szerint az alig egy hónap alatt készült min.us szolgáltatást a Google mérnöke, Glen Murpy által fejlesztett projekt, a Dropmocks inspirálta: ők csak továbbfejlesztették, és barátságosabbá tették az elképzelést.
Carl és John nem is titkolja, hogy a min.us-t szeretnék következő generációs képmegosztónak: a béta után már lehetőségünk lesz feltölteni videókat és zenéket is, és a 7 MB-os limitet is megemelik majd.
Hogy sikerül-e a két, alig húszéves bostoni fiatalnak lenyomni a FlickR-t vagy a Picasát az még a jövő zenéje: én azonban mostantól már biztos, hogy a „minuszra” töltöm a képeimet. Mert jóval egyszerűbb…