Egy kamerával ellátott androidos mobilra vagy egy iPhone-ra lesz szükségünk ahhoz, hogy a fenti kérdésekre - ha minden...
Egy kamerával ellátott androidos mobilra vagy egy iPhone-ra lesz szükségünk ahhoz, hogy a fenti kérdésekre - ha minden jól megy - pillanatok alatt megkapjuk a választ.
A Google Goggles szolgáltatását ugyanis ezeken a mobilokon vehetjük egyelőre igénybe, amiért mondjuk lehet neheztelni kicsit a Google-ra, de valahol azért érthető e részrehajlás. Ehhez persze hozzá tartozik, hogy a Goggles nem vadonatúj dolog, már jó ideje létezik.
Az Android Marketből vagy az App Store-ból (éppen tegnap jelent meg az iPhone-os változat, amely a Google Mobile App része lett) ingyen letölthető kis alkalmazással mindössze egy teendőnk van: fotót kell készítenünk - lehetőleg minél jobb minőségben - a beazonosítani kívánt tárgyról, képről, könyvről, helyszínről.
Ezután a program megvizsgálja a képet, és megpróbál beazonosítható részleteket lelni rajta, majd összevetni azt a méretes online adatbázisával. Ha szerencsénk van, pillanatok alatt megkapjuk a megoldást a kérdésünkre, ha kevésbé vagyunk szerencsések, akkor több lehetséges megoldás közül kell kiválasztanunk a megfelelőt, ha pedig pechünk van, akkor a lefotózott dolgot nem tudja beazonosítani a Google rendszere.
Mi amúgy logókat, festményeket és könyveket próbáltunk felismertetni vele, és ha a fotó kellően jó minőségű volt, a rendszer általában sikerrel járt - termékek esetében persze leginkább a nemzetközi forgalomban is kaphatókkal.
Ha egy szövegrészletet fényképezünk le, a program a Google online fordítója segítségével azt le is fordítja nekünk, adott esetben akár magyarra is, utóbbit több-kevesebb sikerrel (de ez a Google Translate sajátossága). A magyarról másik nyelvre fordításban még ennyire sem jeleskedik, mivel ott eleve gondjai vannak a szövegfelismeréssel (angol szövegben persze szinte hibátlanul azonosít be minden egyes karaktert). A szövegeknél egyébként a felismerés után rögtön kapunk online Google találatokat is, mivel a program automatikusan rákeres a felismert szövegrészekre.
Az eljárás tehát nem minden esetben százszázalékos, de ha egy fotón valamit nem ismer fel a rendszer, megpróbál hasonló képeket felajánlani, hátha valamelyiken megtaláljuk, amit keresünk.
Mindent egybevetve nagyon jópofa elgondolás a Goggles, és remélhetőleg lesz majd belőle kliens egyéb mobil platformokra is. Addig azonban hivatalosan az androidos telefonokat és az iPhone-t használók kérhetik a telefonjuk segítségét, ha éppen kérdésük lenne valamiről…
Az androidos változat teszteléséhez egy Sony Ericsson X10 készüléket használtunk, a Sony Ericsson jóvoltából.