2010. szeptember. 22. 12:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 22. 13:08 Tech

Havi 300 dollárért dolgozott a Moszadnak a nácivadász

Tom Szegev izraeli történész nemrégiben könyvet írt Simon Wiesenthalról, a híres nácivadászról. Szegev a német Die Zeitnek adott interjújában számos újabb részletet árult el a híres nácivadászról.

Szegev könyvéről már korábban megírtuk, hogy benne a Moszaddal együttműködőként írja le Wiesenthalt. A nácivadász - mint az a mostani Die Zeit-interjúból kiderül - a koncentrációs táborból 44 kilósan kiszabadulva, már öt nappal később a háborús bűnösök felkutatásával kezdett foglalkozni.

Szegev a mostani interjúban azt is elmondta, hogy Izrael, illetve az izraeli titkosszolgálat, a Moszad nem is elsősorban az elbújt nácikról akart mindent megtudni. Sokkal jobban foglalkoztatták a Moszadot az egyiptomi rakétafejlesztésen dolgozó német tudósok. Állítólag Wiesenthal ugyanis róluk is szolgáltatott adatokat.

Szegev szerint a nácivadász havi maximum 300 dollárért dolgozott egy időben a Moszadnak, amely ezen kívül még a bécsi iroda meszerzésében segédkezett Wiesenthalnak. A nácivadásznak teht nem volt sok pénze híres dokumentációs központja működtésére.

Wiesenthal, Waldheim és Kreisky

A Die Zeit arról is kérdezte Szegevet, hogy Wiesenthal miért nem kapott béke Nobel-díjat. A német lap szerint ebben nagy szerepe lehetett annak, hogy Wiesenthal Kurt Waldheim egykori ENSZ-főtitkár második világháborús múltját tisztázó "igazolást" adott ki, illetve megvédte őt a Zsidó Világkongresszussal szemben. Ám később – nem ENSZ-főtitkársága alatt, hanem osztrák államelnökké jelölése és megválasztása után – kiderült, hogy Waldheim sok részletet eltitkolt múltjából.

Simon Wiesenthal

Szegev egyetértett ezzel a feltételezéssel. Szerinte Wiesenthal foglya lett annak, hogy nem megfelelően vagy egyáltalán nem ellenőrizte Waldheimet, és a Zsidó Világkongresszus előtt már nem is őt, hanem magát védte. Wiesenthal ugyanis korábban, az ENSZ-főtikári poszt megszerzésekor tisztázta Waldheimet, akivel nagyon jó viszonyban volt, éjszakánként sokszor még telefonon is konzultáltak.

Mindeközben a zsidó származású szociáldemokrata osztrák kancellárral, Bruno Kreiskyvel állandósult párharcot vívott Wiesenthal, amiről csak érintőlegesen szólt a Die Zeit interjú. A Kreisky-Wiesenthal-vitákról egyébként a hvg.hu korábban már írt a bécsi Die Presse cikke alapján. Abból az írásból kiderült: Wiesenthal a szocdemekkel szembenálló ÖVP, az osztrák Néppárt híve volt, ami némileg árnyalja a Waldheimmel való viszonyát is, hiszen Waldheimet a konzervatív néppárt jelölte elnöknek.

Waldheim múltja

Waldheim múltját nehéz pontosan tisztázni, hiszen a legszakavatottabb nácivadász tisztázta őt egykor. Maga a politikus mindvégig tagadta például, hogy a Reiter-SS tagja lett volna, de ehhez hasonló, lovassági alakulat tisztje lett később a német hadseregben, a Wehrmachtban. Waldheim szolgált az orosz fronton és a Balkánon is, máig tisztázatlan, hogy mit tudhatott például a görögországi zsidóság megsemmisítéséről - állítólag részt vett olyan értekezleteken, amelyeken erről szó eshetett -, bár azzal sosem vádolták, hogy deportálások végrehajtásában a helyszínen részt vett volna.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?