2010. szeptember. 15. 13:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 15. 13:29 Tech

Titkos iratokkal a bugyijában énekelt Hitlernek a kémnő

Elárverezik Margery Booth fényképét Angliában - az aukciósház 100 fontot remél a fotó eladásából. A kémnő Nagy-Britanniának dolgozott a második világháború idején, és egy alkalommal Hitlernek is énekelt.

A kémnő a hitleri Németországból, illetve a németek által megszállt Franciaországból juttatott ki fontos információkat. Ezek az értesülések többek között John Amery - egy brit áruló - háború utáni peréhez és kivégzéséhez vezettek Nagy-Britanniában. A második világháború idején Amery Franciaország területén brit hadifoglyok között ígyekezett önkénteseket toborozni, akiket a németek szabadcsapatok (Freikorps) tagjaiként akartak bevetni.

A második világháború idején Booth énekesnőként lépett fel többek között hadifogolytáborokban is. Brit énekesnő volt, aki Németországba ment férjhez, még a háború előtt, de titokban ápolta brit kapcsolatait is. Booth egy alkalommal még Hitlernek is énekelt, és a BBC szerint bugyijában ekkor is "titkos dokumentumok" voltak.

Margery Booth a berlini operában lépett fel rendszeresen, és nem tűnt fel a náciknak, hogy információkat továbbít - szintén rendszeresen - Angliába. Az énekesnő karrierjét még a londoni Covent Gardenben való fellépéssel kezdte, és csak Egon Strohmmal kötött házassága után folytatta pályafutását Németországban. A németek azért engedték Boothnak, hogy hadifogolytáborokba látogasson, és ott énekeljen, mert abban bíztak, sikerül önkénteseket toborozniuk az orosz frontra. A brit fasiszták egyik képviselője, a régóta Franciaországban élő John Amery a második világháború idején ebben a toborzásban vállalt szerepet, de nem sikerült sok önkéntest beszerveznie.

Az egyik fogolytáborban Booth találkozott John Brownnal, aki ekkor hadifogoly volt. Brown náci szimpatizánsnak tüntette fel magát, és így szerezett információkat a brit "Freikorps" alakulatok szervezéséről, és Boothon keresztül juttatta el ezeket az értesüléseket Londonba. Így ítélték el később a brit árulók közül Ameryt is. Brown később lebukott, és Booth-t is letartóztatta a Gestapo. Az énekesnőt megkínozták, de később szabadon engedték, mert nem tudtak semmit sem bizonyítani.

Booth egy bombatámadás idején megszökött Berlinből, és visszatért Nagy-Britanniába.

Hirdetés