Lézersugár tölti fel a pilóta nélküli robotrepülőt
Egy amerikai cég új technológiájának köszönhetően repülés közben, a földről fellőtt lézersugarak segítségével lehet újratölteni egy speciális pilóta nélküli helikopter telepeit, amely így akár folyamatosan képes felderítést végezni.
A Greenlaunches zöld technológiával foglalkozó oldal értesülései szerint a pilóta nélküli gépek esetében sokszor napelemekkel oldják egészítik ki járművek energiaellátását, ennek azonban megvannak a korlátai, hiszen például éjszaka, vagy felhős időben nem tudják újratölteni magukat a telepek, illetve még így is csupán korlátozott mértékben lehet megnövelni a hatótávjukat. A Qinetiq nevű cég Zephyr nevű gépe például 82 órányi repülésre képes a napelemek segítségével.
A Seattle-i LaserMotive nevű cég azonban új megközelítést javasolt. Olyan 22 gramm tömegő minihelikoptert építettek, amelynek nincs szüksége saját energiaforrásra, vagy napelemekre, telepeit ugyanis sorba kötött félvezető-diódák segítségével közel infravörös lézersugarakkal lehet feltölteni egy földi bázisállomásról, repülés közben is.
A töltéshez egy 7 centiméter átmérőjű lézernyalábot hoznak létre, amelyeket a helikopter fotovoltaikus celláira fókuszálnak, ezáltal feltöltve azokat. A LaserMotive tervei között szerepel a lézeres energiatovábbítási módszer kiterjesztése műholdakra, űrjárművekre, hosszú távon pedig akár a távvezetékeket is kiváltanák a lézersugarak segítségével.