Képekbe rejtett fájlokkal kerülhető meg az internetes cenzúra
Egy új módszer megjelenése miatt aggódhatnak azoknak az országoknak a vezetői, ahol divat korlátozni a polgárok hozzáférését a külföldi weboldalakhoz. A digitális szteganográfiának nevezett technikával megkerülhetővé válik a szigorú cenzúra.
A New Scientist értesülései szerint a Collage nevű szoftver lehetővé teszi, hogy rejtett üzeneteket kódoljunk képfájlokba anélkül, hogy magát a képet megváltoztatnánk. A rendszer prototípusát augusztus 13-án, pénteken teszik elérhetővé.
A digitális szteganográfiához általában speciális szoftverre van szükség, de a Collage-t úgy tervezték, hogy a cenzúraellenes aktivisták és olvasóik különösebb probléma nélkül tudják használni a rendszert. Előbbiek például akár teljes cikkeket beágyazhatnak a képekbe és feltölthetik őket a Flickr képmegosztóra, szinte teljesen automatizált folyamattal. A rendszer akár 15 cikket is képes 7 közepes méretű képbe kódolni. Miután a fotók felkerültek a Flickrre, bárki letöltheti őket és a Collage segítségével hozzáférhet a rejtett tartalomhoz. A cenzorok pedig csupán annyit látnak, hogy a felhasználók a képmegosztó oldalon jártak, amely általában nem tartozik a tiltott lapok közé.
A szoftver ráadásul képes rá, hogy azonosítsa azokat a képeket, amelyekben információt rejtettek el. A felhasználónak csupán a dátumot kell megadnia, amelyre kíváncsi, a cikkek pedig pár perc múlva megérkeznek a gépére. „Mindez a háttérben történik, majdnem teljesen automatikusan” – tette hozzá Sam Burnett, a Georgia Institute of Technology munkatársa, a szoftvert fejlesztő csapat vezetője.
A Collage-t egyszerűen ki lehet bővíteni, hogy más oldalakon elhelyezett fotókon keresztül is lehessen információt közvetíteni. Az elgondolás lényege, hogy számos olyan oldalon át áramoljon az információ, ahol egyébként nagy mennyiségű, felhasználók által előállított tartalom van. Így a rejtett adatokat begyűjtő internetezők aktivitásának megfigyeléséből nem lehet következtetni semmi gyanúsra.
A rendszerről a washingtoni Usenix Security Symposium nevű konferencián számolnak be bővebben a fejlesztők.