Már a magyar felhasználókat is rejtélyes videó támadja a Facebookon
"Az emberek 98 százaléka nem tudja 17 másodpercnél tovább nézni ezt a videót" – látható a link egyre több felhasználó profiljában a legnagyobb közösségi oldalon. Aki azonban bedől az ígéretnek, tudtán kívül vírusra kattint, ráadásul ismerőseit is kiszolgáltatja a kártevőnek.
Sokkoló videó húzza csőbe a Facebook-felhasználókat címmel adtunk hírt múlt héten egy hasonló, amerikai eredetű kártevőről, amely az akartlan megosztás miatt rendkívül sok áldozatot szedett. Néhány napja jelent meg a fenti link a közösségi oldalon, amelynek már volt néhány hasonló előzménye is.
„Nagyon hasonló esetről van szó, mint az amerikai videó esetében” – válaszolta kérdésünkre Fórján Tamás az antivírus szoftverek kereskedelmével foglalkozó 2F 2000 Kft. operatív igazgatója. "A működési mechanizmus legalábbis kísértetiesen emlékeztet rá. Ebben a konkrét esetben sem figyelhető meg hagyományos értelemben vett vírusaktivitás: nem települ a gépre semmilyen program, nem látja innentől kezdve egy kazah cyber-gengszter a billentyűleütéseket, semmi komoly incidens nem történik – már ha nem tekintjük nagyon is komolynak, hogy a nevünkben írhat egy alkalmazás az üzenőfalra, amit minden ismerősünk lát. Ez pedig komoly veszélyeket hordoz. Éppenséggel tartalmazhatna hivatkozást egy tényleges kártevőre, de kevésbé feltűnően is okozhatna problémákat. Ha csak a személyes fotóinkat változtatná nyilvánossá, már az is elég sokakat érintene kényelmetlenül – de a kreatív hackerek előtt szinte nincs akadály.”
A szakember szerint jó hír, hogy ez a fajta veszély nem újdonság a biztonsági szakma számára. Világviszonylatban ugyanis a blogok, fórumok és csevegőszobák bejegyzéseinek több mint 95 százaléka spamnek minősül. Egyedül a Facebooknak több mint 500 millió felhasználója van – a Föld országai közül a harmadik legnépesebb lehetne, ha ország lenne. Ez annyit jelent, hogy nagyon sok felhasználó koncentrálódik nagyon sok programozási és bővítési lehetőséget rejtő oldal köré, ami természetesen a biztonsági szakemberek figyelmét sem kerüli el.
„Mára messze a Facebookot tekintik a legnagyobb biztonsági kockázatnak, és ennek megfelelően is alakítják az antívirus-szoftvereket” – tette hozzá Fórján Tamás. „A folyamatos változás és fejlődés miatt nem is a konkrét technológiák az érdekesek, hanem az, hogy a kártevő-fejlesztők és az ellenszeren dolgozók is az internet népszerű játszótereit tekintik elsődleges működési területüknek. A felhasználókat egy-egy jól előkészített, bújtatott átveréssel mindig csőbe lehet húzni – még a hétköznapi életben sem szúrunk ki egy ügyesen hamisított bankót, hát még egy olyan weboldalt, ami nem csak nagyon hasonlít az eredetihez, hanem pontosan ugyanolyan. Hosszú távon az esélyeinket a védekezéssel foglalkozó szakemberek jelentik, akik ugyanolyan szemfülességgel vetik rá magukat az újabbnál újabb lehetőségekre, mint a „másik” oldal, és még idejében a kezünkbe tudják adni a megoldást.”