2010. június. 23. 15:52 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. június. 23. 15:52 Tech

Isten nyakába emberi agyat festett Michelangelo?

Az emberi agynak, pontosabban inkább az agytörzsnek az anatómiai rajzát vélik felfedezni amerikai szakértők a Sixtus-kápolna mennyezetfreskóján, Michelangelo világhírű alkotásán.

A világ legnagyobb és talán leghíresebb freskója a Sixtus-kápolna mennyezetét díszítő Michelangelo alkotás. A több éven át készített képek az Ószövetség jeleneteit ábrázolják, 540 négyzetméternyi felületen. 

Michelangelótól nagyon kevés anatómiai rajz maradt fenn, pedig tudjuk, hogy a reneszánsz mesterei éppen az emberi test tökéletesen pontos ábrázolásával forradalmasították - többek között - a középkori művészetet. Ezt pontos anatómiai ismeretek és előtanulmányok nélkül aligha tehették volna meg.

A New York Times szerint 1990 óta számos tudós közölte hipotézisét arról, hogy éppen mit látott bele Michelangelo művébe, miféle "titkos kódot", vagy éppen álcázott anatómiai rajzot fedezett fel a hatalmas festményegyüttes elemei között. Természetesen minden orvos a saját tudományterületén vélt felfedezni valamilyen emberi szervet: a nefrológusok vesét (de nem feltétlenül vesébe) láttak, mások emberi agyra bukkantak az Ádám teremtését ábrázoló, talán a leghíresebbnek minősíthető részletnél, amikor Isten és Ádám ujja majdnem összeér.

Isten nyaka

Most is valami hasonlóval állt elő két amerikai szakértő - akikkel persze más szakértők nem feltétlenül értenek egyet. A Johns Hopkins Egyetem két tanára szerint Isten nyakának a lefestésekor Michelangelo elrejtett egy anatómiai rajzot, amely az emberi agyat, illetve az agytörzset ábrázolja.

A Neurosurgery nevű tudományos szaklap májusi számában a fény és a sötétség szétválasztását ábrázoló, a Genezisből vett jelenetet megörökítő freskót vizsgálta meg a két amerikai tudós. Ez a részlet közvetlenül az oltár felett látható a Sixtus-kápolnában, tehát kiemelt helyen. Isten a képen vörös ruházatban tűnik fel, alulnézetből és rövidülésben tekinthetünk fel rá. Ő mintha az égbe emelkedne, felfelé pillant, így a néző inkább a nyakát és viszonylag rövid szakállát láthatja.

A most megjelent tanulmány szerzői itt fedezték fel az emberi agy képmását. Ian Suk, aki orvosi illusztrátor és Dr. Rafael J. Tamargo idegsebész szerint az agyat és az agytörzset azonosították, néhány segédvonal behúzásával a képen. A halántéklebeny, a nyúltvelő, a híd (az agy egyik része szintén) azonosítható szerintük. Tamargo doktor szerint Isten nyakának ábrázolása eltér a freskó más részletein látható, hasonló megoldásktól, csak itt látható ilyen különleges helyzetben a nyak. Sőt, a normál nyaki anatómiától eltérően festette le Michelangelo Isten nyakát - teszik hozzá a szakértők.

Eltérő vélemények

Suk és Tamargo jól oldották meg a házifeladatukat - véli Gail L. Geiger, aki a Wisconsini Egyetem művészettörténet professzoraként nyilatkozott a New York Timesnak. Szerinte egészen meggyőző, amit a Johns Hopkins két kutatója megállapított. Ugyanakkor Joanna Woods-Marsden, a Kaliforniai Egyetem Los Angeles-i részlegének művszettörténet professzora fel volt háborodva a teória kapcsán. "Az első reakcióm az volt, hogy ez komplett nonszensz" - nyilatkozta a kaliforniai kutató.

A szakértők tehát vitatkoznak, aki kívácsi a rajzokra és a Johns Hopkins egyetem tudósainak teóriájára, a New York Times oldalán megnézheti az eredeti freskórészletet és a kutatók által behúzott segédvonalakat, illetve az emberi agyról egy olyan képet, amely a Tamargóék szerinti részleteket ábrázolja.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?