Tech life-style.hu 2010. június. 15. 20:09

A testünkkel játszunk - videók

Az idei E3 Los Angelesben komoly újdonságokat ígért a játékvilág szerelmeseinek.

Az idei E3 Los Angelesben komoly újdonságokat ígért a játékvilág szerelmeseinek. A június 15-17 között látogatható szakmai kiállításra ezért sokan kíváncsiak, hiszen a 3D-s képalkotás forradalma mellett az okostelefonokra, illetve a közösségi oldalakra fejlesztett játékok is komoly népszerűségnek örvendenek manapság. A legnagyobb érdeklődés azonban a nyitó estén a Microsoft felé mutatkozott, mivel végre működés közben mutatták be Natal néven elhíresült, végül most Kinectnek keresztelt újdonságukat, egy mozdulat- és érzelemfelismerő hardvert. Ennek lényege, hogy a videojátékok mindenféle egyéb eszköz nélkül, csupán testmozdulatokkal és beszéddel lesznek irányíthatók - legalábbis a fejlesztők ígérete szerint. Pontosan hogyan is néz ki ez a gyakorlatban? Egy korábbi bemutató videó jól összefoglalja a Kinect lényegét.

A beharangozó videó alapján jól látható, hogy a Nintendo Wii (a mozgásérzékelős játékokat gyártó cég konzolja) családbarát világa a többi gyártót sem hagyja hidegen. Eleve divat lett mostanában az úgynevezett "casual gamerek" (vagyis az alkalmi játékosok, akik nem szeretnek elmerülni a videojátékok világában, csak a felhasználói élményt tartják szem előtt) megszólítása, hiszen akkor jó a játékpiacnak, ha nem csak a kiskamasz cuppan rá a képernyőre, hanem az egész család potenciális vásárlóerővé avanzsál a játékőrületben. Ehhez pedig az kell, hogy minél egyszerűbb kezelhetőséggel kényeztessék a fogyasztót, mert anyu nem akarja megtanulni, hogy hol vannak a gombok a kontrolleren, apunak meg amúgy sem árt a mozgás. Ehhez pedig a legjobb megoldás az, ha egyáltalán nincs is kontroller, csupán testünk segítségével irányíthatunk mindent. Az idei E3-on azt is bemutatták, hogyan:

A rendszer működőképesnek tűnik, és a játékőrültek is kaptak némi ízelítőt a jövő technológiájából az új Forza autószimulátor bemutatójának segítségével. Külön élmény itt a kocsik teljes bejárhatósága, illetve az a tény, hogy a Kinect nem csak a kezünk mozgását érzékeli, hanem a fejünkét is, így szabadon kinézhetünk oldalirányba a kanyar előtt, mielőtt ténylegesen bevennénk azt.

Az előbb említett Nintedno Wii egyik legerősebb fegyvere volt (amivel a női célcsoportot sikerült megszólítania), hogy a játékok mellett a testmozgásra is nagy hangsúlyt fektetett - leginkább úgy, hogy ötvözte az edzést és a játékélményt. A Wii Fit, vagy Your Shape sikere bebizonyította, hogy nem csak a fotelbe gyökeret eresztett, pizzát majszoló kamaszgyerek, vagy az anyjával élő, nőhiánytól erőszakra éhes fiatalember számára lehet érdekes a virtuális világ, hanem a konditerem helyettesítésére, aktív pihenésre is tökéletesen alkalmasak az újgenerációs konzolok. Nem véletlen, hogy a Microsoft elsők között állította maga mellé a Your Shape alkotóit, és mutatták be közösen az XBox 360-ra fejlesztett kondiprogramot, amely valóban a saját testünket adja majd vissza a képernyőn, számtalan lehetőséget biztosítva ezzel a hatékonyabb fogyásra, mozgásra.


Az érzékelőbe rejtett mikrofon segítségével nem csak a mozgásunk, hanem beszédünk alapján is képes lesz a gép felismerni minket, de még hangulatunkat is érzékeli, és reagál ránk. Hogy ez pontosan hogyan is valósul meg a játékokban, azt még nehéz elképzelni, de a demókat látva azért vannak elképzeléseink. Az szinte már biztosra vehető, hogy a beszélő babák ideje lejárt - a jövőben egy virtuális barát is jár majd a videojátékok mellé, még akkor is, ha a most következő (régi) videóban látható srác enyhén szólva is ijesztőnek tűnik. Vajon ha felidegesítjük, akkor törli a zenéinket a merevlemezről?


A Kinect várhatóan még december előtt megjelenik. Idén karácsonykor sokan fogják véletlenül leverni a feldíszített fát...
Hirdetés