2010. május. 19. 17:20 Folk György / Brüsszel Utolsó frissítés: 2010. május. 19. 17:20 Tech

Óriásbírságot szabott ki chipgyártókra az EU

Összesen 331 millió eurós büntetés megfizetésére kötelezte az Európai Bizottság azokat a chipgyártó cégeket, amelyek éveken át illegálisan egyeztették áraikat. A kartellező vállalatok peren kívüli megegyezést kötöttek a bizottsággal, 2008 óta ez az első ilyen típusú jogi alku az Európai Unióban.

Az Európai Bizottság vizsgálatának eredményei szerint a legtöbb számítógépen és szerverben használt DRAM memória világpiacának tíz jelentős szereplője kartellt hozott létre az árak magasan tartása érdekében. Az árkartellezésben vétkesnek bizonyult Micron, Samsung, Hynix, Infineon, NEC, Hitachi, Mitsubishi, Toshiba, Elpida és Nanya peren kívül megegyezést kötött a bizottsággal, így e cégeknek 10 százalékkal alacsonyabb büntetést kell majd fizetniük az uniónak. Kivétel a Micron, amely ugyan részt vett a kartellben, de mivel 2002-ben ez a vállalat leplezte le az illegális összefonódást, nem kell büntetést fizetnie.

A kartell lelepleződése után, 2003 és 2006 között a Hynix, a Samsung, a NEC, az Infineon és az Elpida is segítette a bizottságot a vizsgálat lebonyolításában, ezért most 18-45 százalékkal csökkentették büntetési tételeiket. Enyhítő körülmények miatt a Hynix további 5, míg a Toshiba és a Mitsubishi további 10 százalékkal kevesebb büntetést kapott. Végül a peren kívüli megállapodás miatt az összes résztvevő vállalat bírságát is csökkentik, 10 százalékkal.

A kartell 1998 júliusa és 2002 júniusa között működött, ezekben az években a szóban forgó cégek titkos kapcsolattartókon keresztül osztottak meg egymással piaci információkat. Az egyeztetések egyszerre általában csak egy-egy cég között zajlottak, de az árakat a kartell tagjai közösen hangolták össze.

Az EU szabályai 2008 óta teszik lehetővé a peren kívüli megállapodást, ennek ellenére ez volt az első eset, amikor kartellezés miatt elmarasztalt vállalatok ezt a lehetőséget választották. Joaquin Almunia versenyügyi biztos a bejelentés kapcsán tartott sajtótájékoztatón kiemelte, hogy a bíróság kihagyásával létrejött megállapodás nem csak kevesebb büntetést jelent a vállalatoknak, de csökkenti a versenyhatóságok munkaterheit is, amelyek így már újabb ügyekre összpontosíthatnak. Almunia hozzátette, hogy további peren kívüli megállapodások várhatóak a következő hetekben és hónapokban.