Szenzációs régészeti leletek Luxorban
Hatalmas gránitszobrok sugárútját építhette ki Tutanhamon nagyapja, III. Amenhotep fáraó az ókori Egyiptomban. A luxori templom környékén most találtak erre újabb meggyőző bizonyítékot egyiptomi archeológusok – közölte a helyi régészeti hatóság vezetője, Zahi Hawass.
III. Amenhotep sírtemplomának környékén végeztek ásatásokat nemrégiben az egyiptomi kutatók, és hatalmas gránit szoborra bukkantak Luxorban – írja a Discovery News.
Egészen pontosan Kom el-Hettan településén, a Nílus luxori szakaszának nyugati partján került elő a sugárút létének újabb bizonyítéka: egy Thot (Thoth, óegyiptomiul: Dzsehuti) istent ábrázoló, három méter magas, másfél méter széles szobor.
Íbisz vagy pávián?
A Dzsehuti név nem véletlen, ez az íbiszt jelenti óegyiptomi nyelven, márpedig Thot istent sokszor íbiszfejjel és emberi testtel ábrázolták. Állatalakban, íbiszként és páviánként is előfordul egyébként az isten – Kákosy László és Varga Edith Egy évezred a Nílus völgyében című könyve szerint.
Thot a tudományok és az írás istene volt Egyiptomban. Szobra immár a második Kom-el Hettan környékén, amit megtaláltak, hiszen tavaly már egy hasonló emlékre rábukkantak az archeológusok. Zahi Hawass és Afifi Rohayem, az ásatásvezető segítője szerint egy Thot-szobrokból álló sorozat is lehetett Luxorban, amely a templomhoz vezető utat szegélyezte.
A történelem egyik leggazdagabb embere volt
III. Amenhotep a történelem egyik leggazdagabb embere lehetett – írja a Discovery News. Kr.e. 1390-tól 1352-ig uralkodott, 38 évig állt fáraóként Egyiptom élén. Ekkor állt az ország gazdasági és kulturális értelemben a csúcspontján. Egyiptom néhány hatalmas jelentőségű építményét is ekkor emelték.
Amenhotep múmiáját 1898-ban találták meg egy KV35 kódnevű sírhelyen. (A KV a Királyok Völgyére utal.) A sírt a francia egyiptológus, Victor Loret fedezte fel. Egy nemrégiben végzett DNS-kutatás megállapította, hogy III. Amenhotep – a XVIII. dinasztia tagja – volt Tutanhamon nagyapja.
A most megtalált Thot-szobor a templom északnyugati szárnyánál került elő. A vörös gránitból készült kolosszus csak egyike a most megtalált tárgyi emlékeknek. Kisebb-nagyobb eszközök és szobrok is felbukkantak itt, összesen 80 szobrot sikerült kiásniuk a kutatóknak. III. Amenhotepet ábrázolhatja például egy másik hatalmas kőfej, továbbá egy Thotot páviánként megörökítő szobor is. Ezeket pár hónapja fedezték fel.
Egy kis kitérő: Dzsehutimesz sírja
Thotot sokszor az istenek írnokaként is emlegetik. Mindez azért érdekes, mert nevét óegyiptomiul Dzsehutinak kellett ejteni, és egy olyan híres és magasrangú óegyiptomi hivatalnok is a Dzsehutiból származó nevet kapott, akinek a sírját egy magyar kutató tárta fel. Kákosy László - egyik legismertebb, néhány éve elhunyt régészünk, aki rendszeresen Egyiptomban dolgozott hosszú éveken át - Dzsehutimesz sírját feltárva egy magasrangú hivatalnok, Amon magtárainak felügyelője életét tanulmányozta sokáig a helyszínen.
A II. Ramszesz idején élt Dzsehutimesz nem véletlenül kaphatta ezt a nevet. Ha nem királyokról volt szó – mint például Thotmesz esetében –, akkor általában a „Dzsehuti”-ból származtatták az íbiszre utaló neveket. Például Thotmesz fáraó nevében a Thot az istenre utalhatott, a -mes, -mose végződés „született”-et jelent. Így a Kákosy által vizsgált Dzsehutimesz neve ugyanúgy az íbisz és a született szavak összetételének felelhet meg, de kevésbé előkelő, legalábbis nem uralkodói családot jelent. Egy másik verzió szerint egyébként a Thot név a „huuti”, vagyis a „hírnök, követ, közvetítő” jelentésű szóból alakult ki – ez egyébként Wessetzky Vilmos elmélete volt.