2010. május. 12. 14:35 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 12. 14:03 Tech

Tengeri kígyót találtak a svéd partoknál

Egy három méter hosszú evezőhalat (Regalecus glesne), a tengerészlegendák tengeri kígyóját sodorta partra a víz a svéd partoknál.

A Svenska Dagbladet című lap szerint az igen ritkán megfigyelhető, elpusztult mélytengeri óriásra a norvég határ közelében, Bovallstrand falu partján bukkant egy túrázó.

A lysekili tengeri múzeum szerint százharminc éve nem észleltek ilyen állatot svéd vizekben. Nevét speciális úszóiról kapta, amelyek a test mindkét oldalán végighúzódnak: azok evezőszerű mozgatásával jut előre. Az élőlény a világ egyik leghosszabb halfaja - megnyúlt testével alapul szolgálhatott az ősi mitológiai lényekről szóló ókori legendák kialakulásának. A Guinness Rekordok Könyvében a leghosszabb csontoshalként jegyzik, akár tizenhét méteresre is megnőhet.

A ritka hal trópusi és mérsékelt égövi vizekben, 20-1500 méteres mélységben él. Többnyire csak partra vetett vagy vízen lebegő, elpusztult evezőhalakat láttak eddig, februárban azonban egy tudóscsoportnak első ízben sikerült lefilmeznie egy élő példányt természetes közegében, néhány száz méteres mélységben a Mexikói-öbölben.
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?