Tech techline.hu 2010. május. 01. 05:37

Számítógépezzen kevesebbért!

Egy korosodó, zúgó-búgó otthoni vagy irodai PC-nek nemcsak a fülünk látja kárát, hanem a villanyszámlánk is.

 Egy korosodó, zúgó-búgó otthoni vagy irodai PC-nek nemcsak a fülünk látja kárát, hanem a villanyszámlánk is. A kiöregedett gépek, monitorok cseréje egy modernebb, energiatakarékosabb modellre a legegyszerűbb módja annak, hogy energiát takarítsunk meg.

A mai asztali gépek és notebookok gyártói szinte kivétel nélkül feltüntetik a gépek fogyasztását, sőt némelyik komputernél kiemelt szerepet játszik a visszafogott fogyasztás, akár a teljesítmény rovására is. Utóbbira kiváló példák a netbookok, amelyek nem egy-egy csodaakku miatt bírják a munkát több órán keresztül, hanem mert visszafogott teljesítményükhöz jóval kevesebb „abrakra” van szükségük, mint mondjuk egy videovágásra vagy akár játékra optimalizált erőgépnek.

Amikor tehát cserélünk, érdemes jól átgondolni, mire is fogjuk használni a gépet, és ehhez milyen teljesítményre lesz szükségünk. Asztali gépnél is választhatunk energiatakarékosabb összeállítást (lásd az Energy Start és EPEAT jelzéseket), így eleve kevesebbet fogyaszt majd, és ha hasonló szempontokat veszünk figyelembe a monitor kiválasztásakor is, azzal óránként akár több 100 wattnyi energiát spórolhatunk meg. A régi CRT monitorok LCD-re/TFT-re váltásával már eleve sokat spórolunk a fogyasztást illetően, ráadásul ez utóbbiak okos beállításával is tehetünk az energiatakarékosságért.

A Windows 7-ben is lényeges szempont az energiatakarékosság


Kibelezett gépek
Otthoni használatra ugyan nem az igazi, de a kisebb és közepes vállalkozások, illetve a nagyvállalatok számára kifejezetten kedvező választás lehet – energiatakarékossági szempontból legalábbis biztosan – a vékonykliens gépek hadrendbe állítása. Ezek fogyasztása rendkívül csekély, hiszen gyakorlatilag minimális hardverháttérrel rendelkeznek, a többségükben még merevlemez sincs, miután minden fontos adatot egy távoli szerver őrzi. A fontos számításokat a távoli gép végzi, a kliens mindössze „megjelenítőként” szolgál. A vékonykliensek használatának vannak előnyei és hátrányai egyaránt: a biztonság és a sebesség területén még sok a kérdőjel, viszont egyértelműen energiatakarékosak.

Ügyes trükkök
A TFT monitor/kijelző fényerejének visszavételével jelentős megtakarítást érhetünk el (mellesleg így a szemünknek is egészségesebb). De operációs rendszertől függetlenül is mindig van lehetőség a gépek energiatakarékosabb használatára, akár asztali gépről, akár notebookról beszélünk. Sok esetben akár a processzor teljesítményét is csökkenthetjük, bár ez némi hozzáértést követel, azonban vannak olyan módszerek, amelyeket bárki alkalmazhat.

- Képernyőkímélő helyett (amely általában csak jobban meghajtja a gépet a távollétünkben), válasszuk a monitor automatikus kikapcsolását, ha magára hagyjuk a gépet.

- Ugyanezt a géppel is megtehetjük, például automatikusan sleep/suspend üzemmódba küldhetjük adott tétlenségi idő után. Ilyenkor a memória tartalmát a gép a merevlemezre menti, és amikor visszajövünk, egy mozdulattal ott folytathatjuk a munkát, ahol abbahagytuk.

- Éjszakára érdemes teljesen kikapcsolni a monitort, ehhez használhatunk kapcsolóval ellátott konnektoraljzatot, mivel a csatlakoztatott monitor kikapcsolt állapotban is fogyaszthat, ha csak minimálisan is. Mindez igaz általában a számtalan kiegészítőre is. Külső merevlemezek, USB elosztók, routerek stb. mind-mind állandó fogyasztók. Ha nem használjuk őket, érdemes teljesen kikapcsolni azokat.

- A napi munka befejeztével a gépet ne sleep/suspend állapotban hagyjuk, hanem kapcsoljuk ki. Így ugyan másnap számolnunk kell a gép bekacsolásakor némi felállási idővel, de egy percnyi várakozásért cserébe jelentős mennyiségű áramot spórolhatunk meg éjszakánként.

- Egy modern notebook esetében nem érdemes feleslegesen a töltőn hagyni a gépet, miután teljesen feltöltöttük az akkut. Ez nemcsak takarékosság szempontjából fontos, de az akku élettartamát is csökkenti az állandó túltöltés (bár a Ni-MH akkuk ez ellen elvileg védettek).

- Notebookok esetében általában beállítható, hogy adott tétlenségi idő után a gép „elaltassa” a merevlemezt, visszavegye a fényerőt, vagy akár teljesen kikapcsolja a kijelzőt, esetleg elaltassa a gépet is.

Energiatakarékossági beállítások OS X alatt

Mielőtt nyomtatnánk…
Nyomtatásra ugyan sok esetben valóban szükség van, ugyanakkor számtalanszor nyomtatunk ki teljesen feleslegesen dokumentumokat, képeket, amelyeket a gépen is kényelmesen átnézhetnénk. 

Csak azt nyomtassuk ki, amire feltétlenül szükségünk van

Érdemes tehát jól átgondolni, hogy valóban szükséges-e papíron viszontlátnunk egy-egy dokumentumot. Ha igen, megfelelő beállításokkal spórolhatunk például a tintasugaras nyomtatóknál a tintafelhasználáson, illetve a felhasznált papír mennyiségén is, ha a nyomtatandó anyagot „zsugorítjuk”. A Word nyomtatási nézeténél megtaláljuk a zsugorítás lehetőséget, amely összehúzza dokumentumunkat, hogy az kevesebb oldalon elférjen. Weboldalak nyomtatásakor érdemes felkeresnünk a http://www.printwhatyoulike.com oldalt, hiszen itt kimazsolázhatjuk a valóban fontos dolgokat a bannerekkel, képekkel telepakolt weboldalakból, és így végül tényleg csak azt nyomtatjuk ki, amit feltétlenül szükséges.

Szeméthegyek...
Fontos kérdés persze az is, mihez kezdjen az ember a leselejtezett számítógéppel. Az IT-ipar ugyanis meglehetősen komoly „szemetelő”: a világ hulladéktermelésének jelentős hányadát adják a használt PC-k és az egyéb elektronikai cikkek. Ezek megsemmisítésére vagy esetleges újrahasznosítására folyamatosan igyekeznek megoldásokat kidolgozni a nagyvilágban. A kiöregedett gépektől és alkatrészektől környezetbarát módon is megszabadulhatunk a különböző hulladékgyűjtőknél, vagy elektronikai cikkeket árusító kereskedőknél is. Ezekről mindig találunk naprakész információt az interneten.
 

Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.