Bár az ember igyekszik mindig a lehető leghatékonyabb vírusirtót és kémprogram-figyelőt használni a Windowsban...
Bár az ember igyekszik mindig a lehető leghatékonyabb vírusirtót és kémprogram-figyelőt használni a Windowsban, előfordulnak olyan esetek, amikor még az amúgy teljesen megbízható biztonsági alkalmazások is „figyelmetlenek”, és dacára az állandó védelemnek, beszerzünk valamilyen e-kártevőt. Van, aki körültekintőbb, és így ritkán vagy soha nem fut bele ilyen esetekbe, és persze olyan felhasználó is van, aki nem különösebben óvatos, vagy éppen túl kíváncsi, így nem is egyszer jár pórul. A probléma oka bármi lehet. Például telepíthetünk önként és dalolva egy álvírusirtót, amely azután átveszi a hatalmat a gépen lévő alkalmazások fölött, és 50-60 állítólagos vírustalálat kíséretében igyekszik minket rávenni, hogy online vásároljuk meg belőle az eltávolításhoz szükséges „teljes verziót”. A scareware/rogueware probléma banálisnak tűnik, de korántsem az, mivel a jól SEO-zott weboldalaknak köszönhetően sokszor a különféle keresőkben az első találatok között akadhatunk bele ál-antivírusokba.
Ráadásul ezek sok esetben akkor is a gépre kerülhetnek, ha amúgy már rendelkezünk aktív védelemmel. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy szép számmal akad még hasonló kártevő (malware, spyware stb.).
A makacs fertőzések eltávolítására most két megoldást ajánlunk (egyik sem hagyományos értelemben vett vírusirtó, így nem is helyettesítik azokat!), de a Kapcsolódó anyagok részben összegyűjtöttünk egyéb megoldásokat is (bootolható CD-k biztonsági szoftverekkel stb.). Mindkét programra igaz, hogy érdemes nagyon körültekintően használni őket, különben olyan alkalmazásoktól is megszabadíthatnak bennünket, amelyek valójában nem károsak, vagy éppen a rendszer számára létfontosságúak. Kezdők inkább kérjék valamilyen tapasztalt ismerős vagy szakember segítségét!
Norton Power Eraser
A Norton Power Eraser egy ingyenes és hordozható (avagy telepítés nélkül is használható) alkalmazás, a Symantec műhelyéből. A program nem vírusirtó, hanem kifejezetten a fent vázolt kártevők eltávolítására készült. Egyelőre ugyan béta verzió, a Norton Rescue Tools része, de ha megszorultunk, jól jöhet a segítsége.
Kétféle beállítással ellenőrizhetjük a rendszert, de az Agressive móddal érdemes csínján bánni, mert adott esetben olyan dolgokat is halálra ítélhet, amelyek valójában ártalmatlanok. Ezt persze nem egy csapásra teszi, előtte még választhatunk a találati listából. Jól nézzük át a listát, mielőtt a Fix gombra kattintunk…
A Norton Power Eraser használata ettől függetlenül rendkívül egyszerű, gyakorlatilag egyetlen gombnyomással ellenőrizhetünk mindent.
Letöltés >>>
Malwarebytes' Anti-Malware
A Malwarebytes igazi profi, a megvásárolható verzió akár állandó védelmet is nyújt a kártevők ellen. Az ingyenes változatból az állandó védelem ugyan kimaradt, de az adatbázis-frissítés, a keresési és eltávolítási lehetőség éppúgy benne van (a frissítés csak manuálisan megy, nem automatizálhatjuk).
A program magyar felülettel is használható, ami talán sokak számára megkönnyíti a használatát, bár ez sem éppen egy túlbonyolított jószág: egy kattintással ellenőriztethetjük vele a rendszert.
Letöltés >>>