2010. április. 15. 18:18 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 15. 18:12 Tech

Punt rejtélyes földjét keresik páviánmúmiák segítségével

A British Museum két páviánmúmiája segítségével próbálják megfejteni a tudósok, hogy földrajzilag hol helyezkedett el az ókori Punt, ahonnan az óegyiptomiak mesés javakat - egzotikus állatokat, illatszereket, fűszereket, elektrumot, vagyis az ókorban nagy becsben tartott, természetes arany-ezüst ötvözetet - szereztek be.

A távoli Puntba az Óbirodalom idején, 4500 évvel ezelőtt indították az egyiptomiak az első kereskedelmi expedíciót, amelynek részleteit Hatsepszut Deir el-Bahari-i halotti templomának domborművei örökítik meg: a titokzatos országról innen lehet a legtöbbet megtudni. (Az expedíciók gyakorlata úgy 3000 éve szűnt meg.)

A korabeli feljegyzésekben azonban csupán homályos utalások történnek Punt földrajzi elhelyezkedésére - olvasható a Heritage Key című történelmi hírportálon.

Az egyiptológusok már régóta vitatkoznak azon, hol húzódott Punt titokzatos földje. Mivel innen tömjént és mirhát importáltak az óegyiptomiak, a szakértők közül sokan azt feltételezik, hogy valamelyik mai arab ország, vélhetően Jemen területén lehetett. Hatsepszut halotti templomában ábrázolt zsiráf viszont arra utal, hogy Afrika partvidékén, akár a mai Mozambik területén helyezkedhetett el.

A rejtély megfejtését a kutatók a British Museum gyűjteményében őrzött két páviánmúmiától remélik. A múmiák körülbelül 3000 évesek lehetnek, vagyis még abból a korból származnak, amikor az egyiptomiak rendszeresen indítottak expedíciót a kincsek távoli földjére. Az egyik múmiára Thébában, a másikra pedig a Királyok Völgyében bukkantak.

A kutatók a páviánmúmiák szőrzetében - és amennyiben engedélyt kapnak a múzeum kurátoraitól, csontmintáikban - vizsgálják az oxigénizotópok eloszlását. Az oxigénizotópok egyfajta "nyomkövetőként" működnek ugyanis, felfedve, hogy a vizsgált egyed honnan származik.

Nathaniel Dominy, a Santa Cruz-i Kaliforniai Egyetem kutatója szerint a csont alkalmasabb a vizsgálatokra: az oxigénizotópok ugyanis lassabban épülnek be a csontszövetbe, mint a szőrzetbe, és tartósabban megőrződnek.

A vizsgálat további szakaszában a kutatók oxigénizotópok eloszlását vizsgálják a "kortárs" páviánoknál, amelyek Puntként számba jöhető országok területén - Eritreában, Etiópiában, Szomáliában, Jemenben, Ugandában és Mozambikban - élnek. Ha valamely páviánpopuláció oxigénizotóp-összetétele megegyezik a múmiákéval, a tudósok megismerhetik Punt pontos helyét.

Ugyancsak vizsgálják a ptolemaioszi korból (Kr.e. 332 és Kr.e. 30 közötti időszakból) származó páviánmúmiákat, amelyeket a University College Londonhoz tartozó Petrie Múzeum gyűjteményében őriznek. A Ptolemaioszok uralkodása idején a páviánokat ugyanis nagy valószínűséggel már nem Puntból importálták.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?