A Lyrics Training nevű weboldal persze nem arra szolgál, hogy a teljesen kezdőkből anyanyelvi szinten kommunikálni...
A Lyrics Training nevű weboldal persze nem arra szolgál, hogy a teljesen kezdőkből anyanyelvi szinten kommunikálni tudókat faragjon, arra viszont tényleg remek eszköz, hogy egy kicsit csiszolgassuk a nyelvtudásunkat. Valójában a nyelvórák és nyelvvizsgák egyik „rémét” a hallás utáni szövegértést gyakoroltatja igen szórakoztató formában.
De miről is van szó? A Lyrics Training Youtube videoklipeket használ a nyelvgyakorláshoz. Egy rövid és ingyenes regisztráció után több mint 360 klipből válogathatunk, illetve az oldalon láthatjuk a legutóbb és a legtöbbet nézett videókat.
Ha kiválasztottuk a nekünk tetsző nótát, akkor indítsuk el a klipet, majd a videó ablaka alatt megjelenő mezőben döntsük el, hogy kezdő, középhaladó vagy haladó szinten kívánunk gyakorolni. A feladat mindhárom szintnél ugyanaz, hallás után kell beírni a szöveget.
Az persze megkülönbözteti a szinteket, hogy egy-egy soron belül hány szó hiányzik, a kezdőnél még alig-alig, a középhaladónál már jóval több, míg a haladó szinten nekünk kell megértenünk a teljes szöveget. Ha nem írjuk be a megfelelő szót, a videó leáll, és addig várakozik, amíg megszületik a jó eredmény. Ha végképp nem boldogulnánk, puskázhatunk is, a Tab billentyű, vagy a kis mező Give up! Gombjának lenyomása után megjelenik a hiányzó szócska (tényleg jó szórakozás a Tab ütögetésével elővarázsolni egymás után a szavakat, miközben mi hallgatjuk a zenét). Ha rosszul értünk valamit, a felfelé mutató nyíllal egy sorral hátrébb léphetünk (a lefele nyíllal pedig előre), az Enter gomb lenyomása pedig a Pause-t jelenti. A kis mező alatt egyébként egy beépített fordítót is találunk, aminek köszönhetően az éppen aktuális, kitöltendő sor szövege az általunk választott nyelven jelenik meg, így a nyelvgyakorlás egy újabb formáját is bevethetjük (nekünk, magyaroknak azért tudomásul kell vennünk, hogy ez a kis fordító messze nem mondható tökéletesnek).
Amúgy a játék végén még pontszámra váltott eredményt is kapunk, így ha sokat használjuk az oldalt, azt is nyomon követhetjük, van-e valamilyen fejlődés.
Sajnos a „feldolgozható” nóták választéka meglehetősen szegényes (hol van pl. Lady Gaga?), de azért U2 vagy Guns N’ Roses akad a kínálatban. Próbáink után azt mindenesetre kijelenthetjük, régen élveztük ennyire a nyelvgyakorlást.