Ez az egy viszont kétségkívül nagyon jó.
Ez az egy viszont kétségkívül nagyon jó. Maga az ötlet persze nem korszakalkotó, volt már próbálkozás régebben is bővíthető szótárakkal vagy cserélhető adatbázisokat használó szótárprogramokkal. A Jómagam (nem, nem én, hanem a fejlesztő) által megálmodott változat ezekhez képest egy óriási előnnyel rendelkezik: működik.
Sőt, működik és fejlődik. Immár a 8.4-es verziónál tart maga a keret, és szótár-adatbázisból is egyre több van hozzá. A program teljesen ingyenes, de azért egy ingyenes online regisztrációt érdemes elvégezni, bár nem kötelező.
Szinte minden
A JGL Szótár tehát valójában egy ingyenes adatbázis-kezelő, amelyet kifejezetten úgy alakítottak ki, hogy elektronikus szótárakat vagy éppen enciklopédiákat használjunk vele, a lehet legegyszerűbb módon.
Amikor letöltjük a programot az internetről, kapunk vele 64 adatbázist is. Elsősorban persze mindenki a hagyományos szótárakat keresi, íme: angol - magyar kisszótár, angol - magyar nagyszótár, angol - óangol, angol - olasz kisszótár, angol - portugál kisszótár, angol - spanyol kisszótár, cigány - magyar szótár, francia - magyar szótár, indonéz - magyar kisszótár, latin - magyar szótár, német - magyar szótár, sumér - magyar kisszótár, szlovák - magyar szótár.
Ezek, úgymond, az alapok. Vannak azonban nyalánkságok is, mint például a tünde - magyar és gaould - magyar szótár is. Óriási!
A legjobb azonban az egészben az, hogy ez még korántsem minden. A „hagyományos” nyelvi szótárakon kívül ugyanis találunk még értelmező szótárt, férfi- és női nevek gyűjteményét, jazz lexikont, körzetszám gyűjteményt, vámtarifaszámokat. De megismerhetjük a vallások isteneit, Munkácsy Mihály festményeit (bizony, nemcsak szöveges, hanem képes/hangos tartalmat is találunk), a világ zászlóit, sőt még karate szótárt és fájlkiterjesztések gyűjteménye is van. No, most nem fogjuk itt felsorolni mind a 64-et. Tessenek letölteni és böngészni!
Egyszerű, de hatékony
Maga a program nem túl szemet gyönyörködtető valami, de kétségtelenül az ízléses szoftverek kategóriájába tartozik. Ráadásul a használata rendkívül egyszerű, alapjáraton nem fogunk belőle mást használni, csak a Megnyitás gombot, amelyre kattintva kiválaszthatjuk a kívánt szótár állományt, és persze a kereső mezőt, amelybe a keresendő szót írjuk be. Ez, mondjuk úgy, az alap. De ennél azért többet is nyújt nekünk a program. A Szűrés gombbal például kiválogathatjuk a megadott kifejezésnek megfelelő szavakat, a Szótárazás fülre kattintva pedig teljes szövegeket szótárazhatunk ki. Akár szövegfájlt is behívhatunk, így nem kell beírnunk egy teljes szöveget újra, de persze vágólap is van a világon.
Mindent egybevetve, nagyon gyorsan lehet benne keresni, böngészni. Jól sikerült kis alkalmazás. Ha pedig egy szót nem találunk, akár magunk is hozzáadhatjuk az adott szótárhoz, néhány kattintással.
Új szótárak létrehozása
A poén persze az, hogy ezzel még mindig nincs vége a lehetőségeknek. Ugyanis a kész szótárak kézi bővítésének lehetősége mellett akár teljesen új szótárat is készíthetünk. Ez lehet „normál” szótár, hangos szótár, képtár vagy éppen receptgyűjtemény. Hangos szótár esetében kész hangfájlokat rendelhetünk az adott szóhoz.
Szóval a lehetőség adott, neki lehet tehát látni bátran a saját szótárak készítéséhez!
Teszt Elek
A szótárprogram mellett letölthetünk a Jómagam honlapjáról egy remek kvízjátékot is, szintén ingyen. A Teszt Elek nagyon jópofa, gyakorlatilag tetszőleges kvízjátékokat állíthatunk vele össze. Iszonyatos mennyiségű előre összeállított kérdéssort találunk hozzá, ha a letöltés után a Megnyitás gombra kattintunk, de a legjobb az egészben, hogy a szótárprogrammal akár mi magunk is készíthetünk hozzá adatbázist. Mellesleg nyelvi teszteket is találunk, szóval nyelvtanuláshoz, de úgy általában tanuláshoz sem utolsó megoldás.
Nem nagyon lehet mit mondani még, egyszerűen e két szoftvert kötelező letölteni és használni. Mindkettő nagyon hasznos, még akkor is, ha a szótárprogramban csak a receptgyűjteményünket tároljuk, a Teszt Elekben pedig általános műveltségünket tesztelgetjük.