2010. március. 26. 13:34 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 26. 15:11 Tech

Innovációs nagydíjas a paksi atomerőmű

A Paksi Atomerőmű Zrt. kapta a 2009. évi Magyar Innovációs Nagydíjat, az elismerést pénteken adták át a Parlamentben.

A Paksi Atomerőmű Zrt. az általa megvalósított, "Teljesítménynövelés a Paksi Atomerőmű blokkjain" című innovációért nyerte el a Nagydíjat, rajta kívül több pályázat részesült az intézmények által felajánlott elismerésben.

A Magyar Innovációs Szövetség által alapított díjjal minden esztendőben az előző év legnagyobb jelentőségű, és nagy hasznot hozó innovációjának megvalósítását ismerik el.
Az ünnepségen felolvasták Sólyom László köszöntő levelét, amelyben a köztársasági elnök egyebek mellett hangsúlyozza, hogy a Magyar Innovációs Nagydíjat csak olyan vállalkozásnak lehet odaítélni, amely nemcsak nagy jelentőségű és hasznosult újítást valósított meg, hanem ezt az eredményt magyar vállalkozóként és Magyarországon érte el.

Átadják az Innovációs nagydíjat Süli Jánosnak, a Paksi tomerőmű vezérigazgatójának

Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter, a bírálóbizottság elnöke elmondta: a pályázatra beadott 35 innováció révén 27 milliárd forint többlet eredményt értek el a vállalatok, és 16 milliárd forint társadalmi haszon kötődik hozzájuk. A zsűri több szempontot vizsgált, köztük az innováció eredetiségét, újszerűségét, gazdasági eredményét, társadalmi hasznosságát. Így kiválasztották a legsikeresebb 7 pályázatot, majd titkos szavazással rangsoroltak.

A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium 2009. évi Ipari Innovációs Díjában a Ganz Engineering és Energetikai Gépgyártó Kft. részesült az erőművi alkalmazásra kifejlesztett új típusú  szivattyúért. A 2009. évi Agrár Innovációs Díjat (FVM) az IKR Termelésfejlesztési és Kereskedelmi Zrt. kapta az általa kifejlesztett és megvalósított B1-15 és B2-15 típusú szárítóberendezések felújítására alkalmazható IKR-F3 energiatakarékos adapterért. A 2009. évi Környezetvédelmi Innovációs Díjban (KvVM) a FUX Ipari Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt. részesült a kompenzált mágneses terű energiatakarékos vezető sodronyok termék- és gyártásfejlesztéséért.

A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal 2009. évi Technológiai Innovációs Díjában a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt. részesült a Portiron termékcsaládért. A Magyar Szabadalmi Hivatal 2009. évi Innovációs Díját az Electrolux Lehel Kft. kapta az Ultra One porszívó és tartozék rendszerért.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 2009. évi Innovációs Díjában a Teva Gyógyszergyár Zrt. részesült az általa fejlesztett és gyártott szellemileg független generikus pravastatin hatóanyagért. Az Iparfejlesztési Közalapítvány 2009. évi Szervezési Innovációs Díjában ugyancsak az Electrolux Lehel Kft. részesült az ULTRA ONE  porszívó és tartozékrendszerért.
A Magyar Innovációs Szövetség 2009. évi Különdíját a leginnovatívabb kisvállalkozás elismerésére a Hedz Magyarország Kft. érdemelte ki az "iziSHOP mTicket és eTicket elektronikus menetjegy" című innovációs teljesítményért.

A bírálóbizottság további hat innovációt kiemelt elismerésben részesített.

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.