Hogy Whitney honnan fogja előteremteni a több mint ötmillió forintnak megfelelő összeget, az rejtély – de vajon...
Hogy Whitney honnan fogja előteremteni a több mint ötmillió forintnak megfelelő összeget, az rejtély – de vajon egészen pontosan mi járhat a RIAA fejében az ilyen ítéletek kihirdetésekor? Persze lehet, hogy a pompomlányok jól keresnek az USA-ban, nem tudhatjuk… Az igazsághoz hozzátartozik, hogy Whintey azóta már felnőtt (az ilyen perek évekig húzódnak), így már csak volt pompomlány, szóval elvileg kifizetheti a büntetést, ha minden évben félretesz egy-két ezer dollárt, és ezt nem hagyja abba kb. tizenöt évig.
Érdekes RIAA esetek voltak és lesznek is – ki ne emlékezne a szintén súlyos dollárezrekre büntetett MP3-feltöltögető nagymamára, akiről később kiderült, hogy még számítógépe sincsen? (Az érdekes, de főleg röhejes RIAA ítéletekről már részletesen írtunk itt). De mivel is érdemelte ki a fotón látható esztétikus teremtés ezt a viszonylag szigorú büntetést?
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/aec52f04-8929-4f26-9f32-6b0821ef49d1.jpg)
A múlt hét kedden jogerőre emelkedett ítélet szerint Whitney egészen pontosan 37 darab zeneszámot osztott meg barátnőivel. A saját elmondása szerint, „szeretem a zenét, de fogalmam sincs mit jelent a fájlcsere (file-sharing)”. Hogy a RIAA egészen pontosan hogyan talált rá, arról nem nyilatkoznak (valószínűleg szúrópróba), a lényeg, hogy Whitney minden „illegálisan cserélgetett” zeneszámért kétezer és hétezer dollár közötti összeget köteles kártérítésként befizetni.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/021740f8-6457-4e10-80cd-27e4b35b2ca5.jpg)
Mivel „lebukásakor” a hölgy még kiskorú (14) volt, a perrel megvárták, amíg büntetőjogilag felnőttkorba lép. Ms. Harper pillanatnyilag a texasi egyetem hallgatója, és saját elmondása szerint fogalma sincs arról, miből fogja kifizetni a büntetést.
Whitney valamennyire még szerencsésnek is mondhatja magát: a híres Jamie Thomas ügyben (ő szintén egy hölgy, úgy látszik a RIAA szereti a női felhasználókat üldözni) huszonnégy zeneszámért 1,92 millió dollárra perelték a felhasználót – később a jogerős ítéletben ebből már „csak” 54 ezer dollár lett, ám ez még mindig a kétszerese a Harper esetében megítélt kártérítésnek.
Hogy valóban bűnös dolog-e a zene, illetve a zenei élmény másokkal való megosztása, azt döntsék el a kedves olvasók – itt.