2010. február. 10. 12:32 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2010. február. 10. 12:38 Tech

Sárkányok szaporodnak Nyíregyházán - képpel

Komodói sárkányok érkeznek a hétvégén a Nyíregyházi Állatparkba, ahol 5 évet töltenek majd a hüllők egy szaporítási program keretében.

Egy komodói varánusz tenyészpár érkezik pénteken Magyarországra Jakartából, a Ragunan  állatkertből. Gajdos László, a Nyíregyházi Állatpark igazgatója a hvg.hu kérdésére elmondta: csupán 500 Varanus komodoensis él Komodó szigetén is, és ha sikeres lesz a nyíregyházi program, a sárkánybébiket visszatelepítik Indonéziába. Európában 14 állatkertben tartanak komodói varánuszt, de csak három pár szaporodik zárt térben.

Az akció apropója, hogy Nyíregyházán hamarosan felépül a 4000 négyzetméteres, Zöld Piramis nevű épület, melyben három szinten Indonézia és Dél-Kelet Ázsia állat- és növényvilágát, az esőerdő szintjeit mutatják be.

Tizenegy éves komodói sárkányok gondozójukkal Jakartában, a Ragunan állatkertben 2010. február 10-én

A legfelső szinten kapnak helyet az orangutánok, a középső szinten a hüllők, kígyók, más különleges állatok, az alsón pedig az elefántok, a komodói varánusz-pár, és egy indiai rinocérosz pár is. Az indiai rinocérosz is nagy ritkaságnak számít, 200 él összesen belőle. Egy hím közülük nyár óta már a Nyírségben várja a párját – a nőstény idén tavasszal érkezik.

A különleges állatokat május elsejétől, a „Zöld Piramis” megnyitását követően láthatja majd a nagyközönség.

Nyíregyházán több mint 20 fajmegmentési program részeseként sikeresen szaporodik többek között a zsiráf, a lisztmajmocska, a jaguár és a szibériai tigris is.

A komodói óriásgyík vagy komodói varánusz néven is emlegetett hüllő (Varanus komodoensis) a ma ismert legnagyobb termetű gyíkféle, ennek ellenére a legkésőbb felfedezett varánuszfaj: 1912-ben írták le először az európai zoológusok, a bennszülöttek már régóta ismerték ezeket a "szárazföldi krokodilokat".

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.