Olcsó biodízelt csinálnak az átprogramozott baktériumok
Genetikailag módosított E. coli baktériumok segítségével növényi hulladék cukortartalmából egy lépésben állítottak elő bioüzemanyagot amerikai kutatók.
A Nature tudományos magazinban csütörtökön megjelent tanulmány elsőként mutatta meg, hogy újraprogramozott E. coli baktériummal - amely az egyik leggyakoribb baktérium a világon - egy lépésben állítható elő üzemanyag növényi hulladékból.
Stephen del Cardayre kutatásvezető, az LS9 elnevezésű biotechnológiai cég munkatársa elmondta, hogy a technológia olcsó, alacsony széntartalmú, megújuló üzemanyag előállítását teszi lehetővé. A szakemberek úgy módosították a baktérium genetikai állományát, hogy tartalmazza azokat a géneket, amelyek a cukor átalakításának kémiai folyamatát elősegítik.
A fejlesztést a berkeley-i Kaliforniai Egyetem kutatóival együtt végezték a magánvállalat munkatársai. Szakemberek szerint a bioüzemanyag tiszta, alternatív energiaforrást jelent. Del Cardayre elmondta, hogy cége - a tervek szerint - a következő két évben megkezdi a kereskedelmi termelést Brazíliában, ahol nagy mennyiségben, olcsón áll rendelkezésre az alapanyagként szolgáló cukornádlé.
A Cnet.com szerint a mostani kutatás legfőbb eredménye az, hogy különböző, emberi fogyasztásra alkalmatlan növényi anyagok, alkotórészek és élelmiszeripari melléktermékek átalakítását teszik lehetővé. Így fák és gabonafélék, illetve más alapanyagokból képesek a baktériumok olcsón biodízelt előállítani.
A kutatók többféle anyag lebontására is alkalmassá tették az E. coli baktériumokat, ezek közül a cellulózt is tartalmazó növények olcsó biodízellé alakítása a legfőbb újdonság.