Nagy-Britannia az űrbe vonul
Nemzeti űrügynökséget hoz létre Nagy-Britannia, jelentette be több hónapos megbeszéléssorozatot követően Lord Drayson tudományos és fejlesztési miniszter, írja a BBC.
Az ügynökség Nagy-Britannia érdekeit képviseli majd a nemzetközi partnerekkel folytatott tárgyalásokon és éves költségvetéssel is gazdálkodhat majd, mindezzel az ország egy olyan időszakot hagyhat a háta mögött, amikor a világűrrel kapcsolatos kutatások és költések évi 270 millió fontot vontak el az államkincstárból. A német, olasz vagy francia ügynökségektől eltérően az angolok egyfajta szövetséget, a British National Space Centre-t állítanak az ügynökség mögé, amely az űrkutással és innovácóval foglalkozó kormányhivatalok és kutatóközpontok prominens szakértőiből áll.
Az ügynökség bejelentése nem az első lépés a világűr felé: júliusban az ESA európai űrügynökség Angliában nyitott meg egy technikai bemutatóközpontot, illetve májusban Timothy Peake őrnagyot választotta tagjaik közé az első brit űrhajósként. Egy hete egy olyan tanulmányt is publikáltak, amelyben azt olvashatjuk: miként tud Nagy-Britannia segíteni abban az emberiségnek, hogy embereket küldjünk a világűrbe - főként a Marsra és a Holdra. Lord Drayson emellett azt is elmondta: az sem lehetetlen, hogy hamarosan angol földön is kilövőpályát épít a Virgin Galactic, így Európából is megközelíthetjük majd a világűrt.