2009. december. 04. 15:25 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 04. 15:06 Tech

Az emberi vérben rejlik a tiszta szén titka

Az emberi vér egy enzimében rejlik a tiszta szén titka, írja a Popular Science. A kérdéses vegyület ugyanis akár egy kilónyi széndioxidot is képes megkötni, egy New Jersey-i székhelyű cég pedig ezzel az ellesett trükkel akarja elszeparálni a CO2-t a mérgező kéménygázoktól.


Amikor a sejtek széndioxidot pumpálnak lélegzés közben a vérbe, a karbon-anhidráz enzim a gázt biokarbonáttá alakítja, hogy könnyebben lehessen áramoltatni a szervezetben, majd a tüdőben ugyanez az enzim alakítja vissza a biokarbonátot a kilélegzett széndioxiddá. Az amerikai Carbozyme szerint mindez nagy segítséget jelenthet abban, hogy a kevert gázemissziókból szelektíven nyerhessük ki és köthessük le a széndioxidot.

A Carbozyme most fejezi be kísérleti rendszerének labortesztjeit: ebben több millió mikroméretű porózus csövecskét borítottak be az enzim szintetikus változatával. A tüdőhöz hasonlóan amikor a gázkeverék keresztülhalad ezeken, az enzim "rácsap" a széndioxidra és biokarbonáttá alakítja azt, majd újra visszaalakítja azt széndioxiddá. Az így izolált gázt föld alatti bazaltrétegek között lehet majd tárolni. A labortesztek és számítógépes modellek alapján azt állíthatjuk: a rendszer a mostani módszerekhez képest csak kétharmadnyi energiát igényel, valamint a széndioxid megkötéséhez szükséges vegyszerek használatát is el lehet kerülni. Ha a cég jövő évi szénégetési projektje sikerrel zárul az Észak-Dakotai Egyetemen, a technológiát hamarosan erőművekben is hasznosíthatják majd.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.