2009. november. 16. 16:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 16. 16:49 Tech

Mutáns algák lephetik el a sivatagokat, így lehet olcsó biodízelünk

Korábban többször adtunk már hírt arról, hogy algák segítségével állítanak elő bioüzemanyagot. Hasonló terveket sző a Joule Biotechnologies is, ők viszont teljesen az alapoktól kezdik munkájukat: magukat az algákat tervezik át génsebészi módszerekkel - írja a DVice.


A SolarConverter névre hallgató tömb genetikailag módosított algákat tartalmaz, fénnyel megvilágított oldatban - ha ezen tömbök nyílásait a nap felé fordítjuk, az algák a széndioxidot és a napfényt bioüzemanyaggá alakítják át - az első telep már 2011-ben működhet is, állítja a cég. A cég a saját előállítású dízel hordóját 50, az etanol  hordóját 81 dollárnál is kevesebbért tudná értékesíteni.

A találmánynak nincsen szüksége megművelt talajra és friss vízre sem, moduláris felépítésének köszönhetően igen nagy méretű rendszerek állíthatóak össze belőle, amelyeket bármilyen helyre letelepíthetünk - a kérdés csak a terület napos óráinak száma, illetve a helyi széndioxid-tartalom. Az elképzelések szerint hosszabb útra induló nagyobb járművekre legalább olyan könnyen telepíthetnénk ilyeneket, mint nagyobb nap- vagy szélfarmok mellé is.

Az elképzelés önmagában nem új: Walesben például kipufogógázzal tápláltak génmódosított algákat, amelyekből biodízelt állítottak elő. A természetben talált egyes zöldalgák képesek a széndioxid elnyelésére, más, genetikailag módosított fajok pedig ipari méretekben gyárthatnak hidrogént - egyes elképzelések szerint a világ üzemanyagproblémáira kifejezeten az algák hozhatják a nyerő megoldást.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.