2009. november. 02. 14:26 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 02. 13:54 Tech

Rejtély: mitől ragad a pókháló?

A pókok egy része rendívül erős ragasztó anyagot termel, amellyel csapdába ejti a hálójába belegabalyodott zsákmányt. A Wyomingi Egyetem kutatói most megfejtették ennek az anyagnak a titkát, és olyan kutatásokat folytatnak, amelyek eredményeképpen az eddiginél jobb sebészeti ragasztókat állíthatnak elő a jövőben.

A kerekhálós pókok (ilyen például a keresztespók is) fonalukra rendszerint erős ragasztóanyagot is kiválasztanak, így áldozatuknak még kisebb az esélye, hogy kiszabaduljon a háló fogságából. A ragasztó rendszerint a háló közepén, a zsákmányt rabul ejtő szakaszokon található. A tudósok már korábban is tudták, hogy a ragadozó ízeltlábúak ragadós glikoproteineket választanak ki, vagyis olyan fehérjéket, fehérjeláncokat (polimerfehérjéket, polipeptideket), amelyekhez szénhidrát-, vagyis cukorláncok csatlakoznak.

A glikoproteineket a sejtek az úgynevezett Golgi-készülékben, egy parányi sejtszervecskében állítják elő, itt kötik a fehérjékhez a cukorláncokat. Érdekes, hogy nemrégiben sikerült egy Robert Linhardt vezette másik kutatócsoportnak a Rensselaer olytechnic Institute-ban egy a Golgi-készülékhez hasonló mesterséges "berendezést" előállítaniuk. Ez azért is jelentős előrelépés, mert a Golgi-készülék működését még ma sem ismerik egészen pontosan a kutatók.

A glikoproteinek vizsgálatában most fontos előrelépést tett Omer Choresh és néhány kollégája a Wyomingi Egyetemen. Ugyanis egyrészt a működési mechanizmusukat, másrészt eddig az őket előállító géneket is sikerült azonosítaniuk. Choreshék megvizsgálták azokat a mirigysejteket, amelyek bizonyos kerekhálós pókokban fordulnak elő, és amelyek a glikoproteineket termelik.

Sikerült elkülöníteniük a sejtekből a hírvívő (messenger) RNS-t. Ezt felhasználva előállítottak egy komplementer DNS-szekvenciát (cDNS). Így sikerült felderíteniük, hogy mely gének aktívak a ragasztó lérehozásában.

Rájöttek, hogy a tapadóanyag, a glikoprotein két különálló fehérjéből tevődik össze, mindegyik 110 aminosav hosszúságú. Ezeket az aminosavakat ugyanannak a DNS-szekvenciának az egymással szembeni szálain elhelyezkedő gének kódolják. Choresh szerint ha sikerül klónozni ezeket a géneket, akkor a jövőben olyan ragasztókat készíthetnek, amelyeket az élő szervezetekben is alkalmazhatnának, így például a sebészet számára fontos anyagokat hozhatnának létre.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.