Nem lesznek új Nobel-díjak
Tudósok egy csoportja felhívást intézett a Nobel-alapítványhoz, mely szerint a modern tudomány már túlságosan szerteágazó, amelyet már nem fednek le kellően a díjazott kategóriák. A névadó végrendelete azonban világosan fogalmaz, az örökségét kezelő szervezet szerint.
A BBC értesülései szerint a Nobel Alapítvány illetékesei szerint csupán az Alfred Nobel által megjelölt kategóriákban – irodalom, kémia, fizika, orvostudomány, közgazdaság, béke – lehet kiosztani a díjakat, s ez nem változik a jövőben.
A reakciót egy nyílt levél váltotta ki, amelyet tíz tudós jelentetett meg a New Scientist magazinban. Véleményük szerint számos kollégájuknak esélye sincs a legmagasabb tudományos elismerés kivívására, mivel nincsenek olyan Nobel-díj kategóriák, mint például közegészségügy, klímakutatás, vagy ökológia. A levelet a brit kormány legfőbb tudományos taáncsadója, Sir David King is aláírta. Véleménye szerint a XXI. század tudományos világa már teljesen más, mint az a környezet, amelyben a díjat megalapították a XX. század elején.
„Olyan kihívásokkal kell manapság szembenéznünk, amelyeknek még nyoma sem volt, amikor a Nobel-díjat alapították” – magyarázta Sir David. „Amikor Alfred Nobel 1895-ben aláírta végrendeletét, nem láthatta azokat a problémákat, amelyeket a klímaváltozás, vagy az AIDS megjelenése jelent.”
Linus Pauling kémiai Nobel-díja © AP |
A levél aláírói között szerepel Steven Pinker professzor a Harvard kutatója, illetve a 2001-es orvosi Nobel-díjat elnyerő Sir Tim Hunt is. Sir David King Al Gore volt amerikai alelnököt hozta példaként, hogy a kategóriák esetében változásra van szükség.
„A Béke Nobel-díj egyfajta „jokerré” változott” – fejtette ki. „Szükség lenne olyan kategóriára, amely kifejezetten a fenntarthatósággal foglalkozó kutatókat díjazza.”
A több mint száz éves tudományos elismerés közgazdasági kategóriáját 1968-ban alapították, azonban teljes nevén valójában nem Nobel-díjról van szó, hanem a Közgazdaságtudományok Alfred Nobel emlékdíj a hivatalos megnevezése.
„A tudósok levelükben azt állítják, Alfred Nobel nem láthatta előre például az AIDS, vagy a klímaváltozás problémáját” – magyarázta a Radio 4-nek adott nyilatkozatában Michael Sohlman, a Nobel Alapítvány ügyvezető igazgatója. „Azonban mindkét területtel kapcsolatban osztottunk ki díjakat az elmúlt években. Ez azt jelenti, hogy a díjak megfelelően lefedik a tudomány különböző területeit.”