A nap képe: víz a Holdon
Megerősítették, hogy Földünk kísérőjén fellelhető az élethez nélkülözhetetlen víz. A NASA ásványtani műszere most már láthatóvá is tette az égitesten található vízlelőhelyeket.
Az amerikai űrügynökség az indiai Chandrayaan-1 műholdra telepítette Mineralogy Mapper nevű műszerét, amellyel a Hold körül keringő szatelit segítségével az égitest összetételét vizsgálják.
A víz felfedezése után, az adatok elemzéséből kiderült: a Hold még a legszárazabb földi sivatagnál is kopárabb terület, s, a víz csupán a felszín alatti rétegekben található, igen csekély mennyiségben. Különös jelenséget figyeltek azonban meg a kutatók: egyetlen nap leforgáas alatt jelentősen ingadozott a víz mennyisége a talajban. Ezt azzal magyarázták, hogy a Napból kilökődő hidrogén reakcióba lép a Hold földjében található oxigénnel. Ennek eredményeként egy rendkívül vékony, néhány molekulányi vízréteg alakul ki a felszín alatt, ami el is párolog a napsütéstől.
A kék szín az ásványi anyagok vízmegkötő képességét jelzi, minél több van belőle, annál több vizet képes magába zárni. © NASA |
A fotón egy olyan kráter környéke látszik, ahol nagyobb mennyiségben találhatóak olyan ásványi anyagok, amelyek megkötik a vizet, ezt kék színnel jelölték. Jövő héten egyébként az LCROSS-műhold egy becsapódó egységet lő ki a Holdba, hogy közelebbről tanulmányozhassák a szétrepülő jégkristályokat.