2009. szeptember. 18. 14:45
hvg.hu
Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 18. 14:41
Tech
Mitől leszünk ellenállhatatlan csábítók?
Az internet azt mondja: az emberi feromonokat tartalmazó parfümök és kozmetikai készítmények hatására lapáttal kell majd leválasztanunk magunkról a szaporodni kívánó nőket vagy férfiakat, kinek melyik dukál. Utánajártunk, hogy igaza van-e az internetnek - hogyan működnek a feromonok és miként tudjuk velük elérni a legnagyobb sikert?
A legjobb feromonok listája a Lamborghiniktől az Aston Martinokon keresztül a Bugatti Veyronig fut és minél jobbak ezek a feromonok, annál extrémebbek az általuk bevonzott nők is, olvasható egy szexuális vonzószerekkel foglalkozó magyar fórum egyik bejegyzésében. Tegyük a szívünkre a kezünket - ez amennyire nem tudományos, annyira igaz is. Kelletlenül, de szintúgy rábólintana erre az amerikai Monell Chemical Senses Center kutatóközpont két munkatársa, George Preti és Charles Wysocki is, akik azt kutatják, hogy létezik-e olyan vegyület, aminek hatására eszünket vesztve azonnal párosodni kívánunk az illat birtokosával.
Természetesen van, hirdetik azon oldalak, amik "emberi feromonokat" tartalmazó parfümöket vagy egyéb kozmetikai szereket kínálnak. Ha ezeket használjuk, vonzóak leszünk és ellenállhatatlanok, mindezeket pedig tudományos cikkek is "bizonyítják". Ha kellő időt fordítunk ezek elolvasására és összehasonlítására, körülbelül 5-10 témábavágó cikket találhatunk, gyakran hivatkozó linkek nélkül, mindezek pedig legalább tíz éves kutatási anyagokra mutatnak. A reménykedő, hódítani kívánó vásárlókat pontatlan információkkal látják el, állítják a Monell kutatói: az emberek ugyanis különleges vonzószerekre gondolnak, ha a feromon szót hallják. Ezzel pedig nagy hibát követnek el.
A szerelem érzékszerve |
A szerelem első látásra, nem pedig első szaglásra jön, állítja Helen Fisher biológus-antropológus. Olvassa el cikkünket arról, hogy mit mondtak New York csinos asszonyai bekötött szemmel a feromon hatásáról! |
A mai napig nem készült olyan tudományos alaposságú tanulmány, amiből kiderülne, hogy a földgolyó bármely pontján sikeresen izoláltak és azonosítottak volna emberekből származó feromonokat, állítják a Monell kutatói. Ez nem jelenti azt, hogy ne lennének emberi feromonok, ugyanis egyes kutatások során már sikerült emberekben feromonválaszt megfigyelni, azaz biztosak lehetünk abban, hogy a szervezetünk termel feromonokat. Ezeket ki is bocsátjuk a környezetünkbe és erre egyes embertársaink reagálnak is. Preti és Wysocki kutatásaiból például kiderült, hogy a férfiak hónaljuk alatt olyan eddig azonosítatlan vegyületeket termelnek, amik hatással vannak mind a női reproduktív hormonkiválasztásra, mind pedig a nők hangulatára. Wysocki hozzátette: mivel a feromonokra, illetve más vegyületekre adott válaszainkat befolyásolhatják múltbeli tapasztalataink, környezetünk, illetve érzékszervi inputjaink is, nem valószínű, hogy az emberi feromonok olyan erős vonzó hatást tudnának generálni, mint amit az állatok esetben tapasztalhatunk, azaz kapaszkodjunk meg: az emberi feromonok nem működnek szexuális vonzószerként.
Mit mond a parfümőr? (Oldaltörés)
Feromonként jelenleg olyan szteroidmolekulák kerülnek parfümökbe, mint a Δ4, az AND vagy az EST, az ezekkel kapcsolatos információk azonban nem hitelesek. Ezen anyagok vomerferinként is ismertek, nevük pedig azon téves hiedelmen alapul, hogy az emberekben a gerincesekhez hasonlóan megtalálható egy másodlagos szaglószerv, a vomeronazális szerv (VNO), a feromonokat ezen szaglószerv érzékeli és dolgozza fel. Az elmúlt 15 évben - írja a Monell tanulmánya - számos bizonyíték gyűlt össze azzal kapcsolatban, hogy a felnőttekben a VNO pusztán egy csökevényes szerv, ami nem látja el a feromonfeldolgozás funkcióját.
Az emberi illatanyagokban találhatóak olyan vegyületek, amik képesek arra, hogy módosítsák az emberi hangulatot és kihatással vannak az endokrin funkciókra is, ezért óriási potenciál van abban, ha valaki a kellő tőke és idő befektetésével képes izolálni az emberi illatanyagokban lévő vegyületeket, amik képesek az emberi fiziológia és viselkedés módosítására - mondja Wysocki és Preti. A VNO hiánya pedig nem azt jelenti, hogy ne tudnánk reagálni a feromonokra, ugyanis más emlősökhöz hasonlóan az emberi szaglórendszer is képes inputot adni az emberi agynak. Mégis, mit kellene tennünk a Bugatti Veyron és egy extra szaglószerv hiányában, hogy nagyobb sikerünk legyen?
Mit mond a parfümőr?
Érdekes kompromisszummal kell dolgoznunk a genetikai párválasztás során, nyilatkozta a hvg.hu-nak Zólyomi Zsolt, az egyetlen magyar parfümőr. Egy erősen sarkított példával élve: mindannyian szeretnénk magunknak nekünk megfelelő párt találni, másfelől az ikertestvérünket sem akarjuk, hiszen ő recesszív génekkel bonyolítaná a helyzetet. Mindannyian hasonló testillatokat keresünk, általában mindannyian saját rasszunkban.
Feromon: hamis és etikátlan |
Az üzleti etikától távol esik és sok más dologhoz hasonlóan az emberi lustaságon alapul az emberi feromonokon alapuló készítmények iparága, állítja Zólyomi Zsolt, aki hozzátette: a mechanizmust az azonnali bukástól a placebo-hatás mellett az mentheti csak meg, ha az iparági képviselők nem "hirdetik túl" az egyes termékeket. |
Vannak olyan molekulacsoportok, állítja a parfümőr, amikről a történelem kezdete óta tudjuk, hogy erotizálnak, ilyen például az ámbra vagy a pézsma, ezeket pedig nem direkt illatként, hanem inkább egyfajta bőrközelségi érzésként, jelenlétként érzékeljük. Zólyomi mégis azt állítja: akkor vagyunk szerencsések, ha egyedi testillatunkkal harmonizál a hozzá párosított parfümillat, mindezek mellett pedig még az is kérdéses, hogy a parfüm hatásának csökkenésével, a lefutási időszakban is harmonizál-e a gyengébb illat sajátunkkal. Ugyan a parfümőr készít személyreszabott parfümöket, ám ezek elkészítési ideje 9-12 hónap. Így ha valaki instant partnerszerzési projektet tervezne olvasóink közül, tervezze inkább újra játékát.