2009. szeptember. 14. 08:46 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 14. 08:46 Tech

Új keresőmotor muszlim felhasználóknak

A muszlim vallási előírásoknak nem megfelelő ("haram") tartalmakat kiszűrő keresőmotor indult (imhalal.com). A kereső figyelmezteti a felhasználókat, ha olyan kifejezés után kutatkodnak a neten, amely nem eléggé erkölcsös egy hívő számára.

Ha például az angol porn (pornó) szóra keresünk, akkor a képernyőn piros betűs hibaüzenet jelenik: "Ajaj! Az Ön keresése kimeríti a haram 3/3-as szintjét! Azt javaslom, változtassa meg a kifejezést és próbálkozzon újra!". A hármas szintű haram tartalmat a rendszer meg sem jeleníti.

A szex kifejezés - amely kettes "erkölcsi szintű" -  begépelésekor ugyancsak figyelmeztető ablak jelenik meg, ám a felhasználó - saját felelősségére - az ehhez kapcsolódó találatokat megtekintheti. Hasonló az eljárás az egyes haramszint (pl. a tilalmas alkoholos italok nevei vagy a sertés) esetén, amelyek azért kerültek a legkevésbé ártalmas kategóriában, mert - mint azt az alapító Reza Sardeha megjegyezte - "az interneten keresztül úgysem lehet ételt, vagy italt fogyasztani". 

A keresőt a hónap elején indították, és eddig 400 ezer felhasználó próbálta ki. Sardeha reklámbevételekből tervezi a honlap fenntartását. A muszlimok rendkívül aktívakká váltak az internethasználat terén az utóbbi években, de kevés eszköz áll rendelkezésükre, amely megvédené őket a vallásukat sértő internetes tartalmaktól. Az ImHalal.com célja, hogy a vallás gyakorlói teljesen biztos és tiszta módon kereshessenek rá kifejezésekre az interneten.

A hagyományos keresőmotorokat korábban sok kritika érte, amiért olyan tartalmat jelentetnek meg, mely sértheti a helyi kultúrát, sőt akár a helyi törvényeket is. Egy indiai szociális aktivista például azért perelte be saját országában a nagyobb keresőmotorokat, mert olyan reklámot és információt tartalmaztak, amely a születendő gyermek nemének meghatározásáról szólt, az ilyen témák reklámozása pedig tilos Indiában. Bizonyos országokban: például Szaúd-Arábiában, illetve az Arab Emirátusokban a honlapokat eleve megszűrik, így a felhasználók nem is kerülhetnek "tiltott virtuális helyekre".