Mennyi sugárzást kap mobiltelefonjától? Számolja ki velünk!
Bár a kutatók egyelőre megosztottak arra nézve, hogy a mobiltelefonok elektromágneses emissziója milyen hatással van ránk, egy amerikai non-profit szervezet most összeállította a legerősebben sugárzó készülékek listáját. Egy kalkulátor segítségével ön is megnézheti, hogy telefonja a lista melyik szegmensébe tartozik.
Az Enviromental Working Group (EWG) nevű amerikai lobbicsoport több mint 1200 készüléktípus adatait gyűjtötte össze. Bár ez nem tesz pontot a kutatók évek óta tartó vitájára, mostantól bárki megnézheti a száraz adatokat, és ezek alapján eldöntheti, milyen készüléket szeretne választani.
Az EWG szerint a tengerentúlon alkalmazott egészségügyi és biztonsági szabványok nem veszik figyelembe az elektromágneses sugárzás gyerekekre gyakorolt hatását. A szervezet – a Wired információ szerint – a legfrissebb tudományos kutatások eredményeit és a gyártók által kiadott dokumentációt is figyelembe vette a lista összeállításakor.
„Úgy véljük, hogy a jelenlegi adatok és szabványok ismeretében a rendszeresen telefonálók (akik több mint tíz éve használnak mobiltelefont) nagyobb mértékben számíthatnak agyi daganat kialakulására” – nyilatkozta a Wirednek Olga Nadienko, az EWG vezető kutatója, aki tíz hónapig dolgozott a jelentés összeállításán. „Szeretnénk elérni, hogy a fogyasztók a minimumra szoríthassák az egészségügyi kockázatokat.”
Már a 6-7 évesek is mobilfüggők © sxc.hu |
A szervezet komoly adatbázist állított össze a mobiltelefonok és az úgynevezett „okostelefonok” sugárzási adatai alapján. A cikkben található kalkulátor segítségével most ön is ellenőrizheti saját készülékét.
Jelenleg világszerte mintegy 4 milliárd mobilhasználó él. A tudományos világban már évek óta folyik a vita arról, hogy a készülékek használatának vannak-e egészségügyi rizikói, mint például daganatos vagy egyéb betegségek. Komoly kutatásokat végeztek úgy a rövid, mint a hosszú távú hatások tekintetében, de perdöntő bizonyítékot még nem találtak. Ez részben azért is lehet, mivel a korábbi felméréseknél még nem állt rendelkezésre megfelelő mennyiségű felhasználó és adat, ami a hosszú távú hatásokra rávilágított volna.
„Az évtized elején készült felmérések jellemzően csak a rövidtávú hatásokra koncentráltak, ez körülbelül 4-5 évet jelent, s nem találtak semmilyen, a sugárzáshoz köthető kockázatot” – magyarázta Nadienko. „De most, hogy már látunk hosszútávú adatokat is, egyre több bizonyítékunk van ennek ellenkezőjére.”
A szakértő ettől függetlenül úgy véli, hogy nem lehet egyértelmű összefüggést találni a mobiltelefonok sugárzása és az egészségügyi kockázatok között. Henry Lai, a University of Washington biomérnöki karának professzora elemezte az EWG tanulmányát és úgy fogalmazott: jó irányban tapogatóznak.
„Egyelőre nincs még szilárd bizonyíték, hogy a mobiltelefon-használat megnöveli az egészségügyi kockázatokat, de a rendelkezésünkre álló adatok okot adnak az aggodalomra, s erre a jelentés kiválóan rávilágít” – nyilatkozta Lai a Wirednek.
Bár más háztartási eszközök – például a mikrohullámú sütő – is kibocsát elektromágneses sugárzást, egyetlen készülék sincs olyan közeli kapcsolatban az emberi testtel, mint a mobiltelefon.
A készülékek sugárzását a Specifikus Abszorpciós Ráta (SAR) határozza meg, watt per kilogrammonként. Az amerikai szövetségi kommunikációs bizottság, az FCC 1,6 W/kg-ban állapította meg az egészségügyi határértéket a fejre, 0,08 W/kg-ban az egész testre vonatkozóan. Általánosságban kijelenthető: minél alacsonyabb egy telefon SAR-értéke, annál kisebb egészségügyi kockázatot jelenthet a használata.
Az EWG szerint az FCC szabványai nem megfelelőek, ugyanis húszszor annyi sugárzást engednek meg a fejre, mint a test többi részére vonatkozóan. Emellett nincsen külön gyerekekre és felnőttekre vonatkozó skála, ráadásul az FCC-nek a megfelelő jogi háttere sincsen meg a szabványok ellen vétők szankcionálására.
Washington már felfigyelt a jelenségre, Arlen Specter demokrata szenátor például szeptember 14-én egy kongresszusi ülés elnökeként tart meghallgatást a mobiltelefonok egészségügyi hatásaival kapcsolatban.