Bevallom, újabban már nem is használom tárolásra a merevlemezemet, minden fontos...
Bevallom, újabban már nem is használom tárolásra a merevlemezemet, minden fontos állományomat egy pici pendrive-on őrzöm (időnként pedig CD-re/DVD-re mentem a fájlokat). Gondolom, nem vagyok ezzel egyedül, egyre többen használják hasonlóképp USB kulcsukat, s ehhez az oldalunkon is számos ötletet adtunk már (például itt, meg itt).
Minthogy az idők során már számos, általam pótolhatatlannak vélt dokumentum is landolt a pendrive-omon, időnként elkap egyfajta rossz érzés: mi van, ha a kis adathordozó – hogy a témához illően fogalmazzak – váratlanul beadja a kulcsot.
Bepillantani az USB belvilágába persze nem túl egyszerű, ám egy ingyenes programmal kifürkészhetjük pendrive-unk működési jellemzőit.
A CheckFlash freeware (letölthető a fejlesztő weboldaláról innen) egy remek kis benchmark eszköz: többféle tesztet is lefuttathatunk, amelyek eredményeit listába rendezve láthatjuk.
Ahhoz, hogy használatba vegyük a CheckFlash-t, csak ki kell csomagolnunk a letöltött zip fájlt, majd elég duplán kattintani az .exe fájlra, s máris megjelenik a képernyőn a program ablaka.
Itt a Drive mezőben már látható, ha felismerte meghajtónkat a program. Balra a tesztekhez tartozó beállítások találhatók, míg jobbra az „eredmény” kisablak látható. Ez utóbbiban három füllel lehet váltani a meghajtótérkép, a napló, illetve a színmagyarázat között.
Az első lépésben állítsuk be, hogy logikai vagy fizikai meghajtót szeretnénk-e vizsgálni (mi természetesen ez utóbbit). Ezután választhatunk a tesztek közül a teszt típusa (olvasás stabilitási vagy írási és olvasási teszt), illetve a teszt hossza (teljes, leállítható, beállítható) között. Még azt is bejelölhetjük, hogy csak az első hiba megtalálásáig fusson a vizsgálat. Ha mindent beállítottunk, kattintsunk a Start gombra, és már kezdődhet is a teszt.
Most persze nem árt, ha nem vagyunk híján a türelemnek, az olvasás stabilitási teszt ugyanis eltart egy kis ideig. Cserébe viszont térképen is láthatjuk, hány hiba van a tárolónkon, illetve megtekinthetjük az átlagos olvasási sebességet is.
Jóval óvatosabban kell bánnunk a következő vizsgálattal, az írási és olvasási teszttel, ugyanis ha végrehajtjuk ezt, valamennyi adatunk eltűnik, sőt újra kell formáznunk a meghajtót.
A program ezenfelül több ügyes lehetőséget is kínál, például maradéktalanul törölhetünk pendrive-unkról mindent, anélkül, hogy formáznunk kéne az eszközt, illetve a Frissítés (zöld nyilacskák) gombra kattintással több különböző hordozható tárolót is megvizsgálhatunk, anélkül, hogy újra kellene indítanunk a programot.