Ha esetleg van aki nem ismeri (van ilyen?
Ha esetleg van aki nem ismeri (van ilyen?): A smiley, magyarul olykor szmájli, egy mosolygó arcot jelképező karika két pont-szemmel és egy szájat jelentő görbe vonallal, általában sárga színben. Láthatjuk pólókon, bögréken, és minden egyeben is – és persze tele van velük a net is. Az eredetijét Harvey Ball találta ki 1963-ban egy biztosítócég számára. A mosolygó arcot két ügyes üzletember (két testvér), Bernard és Murray Spain tette világhírűvé, akik pólók, bögrék, gombok, matricák és egyéb tárgyak díszítésére használták fel.
A smiley internetes karrierje ott kezdődött, amikor Scott Fahlman, a nyolcvanas években először használta az oldalra fordított kis mosolygó fejet egy internetes fórumon. Egy kis mosoly és jókedv mindenkire ráfér (főleg ránk, „morcos” magyarokra), lássuk, mit kínál a net smiley ügyben!
Hogy mi mindenre kerültek már smiley-k, a táskáktól a cipőkön át az űrhajók oldaláig (bizony!), arról könnyen megbizonyosodhatunk a http://www.smileycollection.net/ oldalon.
Ha kiváncsiak vagyunk, az őrült netezők és grafikusok milyen smiley-variációkat képesek alkotni, érdemes meglátogatni a http://www.smilys.net címen található, igen ronda, ám tartalmas weboldalt, Itt különböző kategóriákban találhatunk szmájlikat, úgymint „gonosz” mosolyok, grimaszolók, őrült szmájlik, sőt bárány-szmájlik és intellektuális-szmájlik. Minden egyes résztvevőre szavazhatunk is – a dolognak persze semmi értelme, viszont legalább vidám, és egy kis mosolyt (szó szerint) hoz mindennapjainkba. Rengeteg animált (gif) smiley-t is találhatunk, természetesen mindegyik figura teljesen ingyenes, így bátran használhatjuk őket fórumokon és e-mailjeinkben, sikeresen az őrületbe kergetve ezzel netes társainkat.
Ha igazán kreatívak vagyunk, akkor természetesen nem elégszünk meg ennyivel – saját szmájlit akarunk alkotni! Szerencsére erre is van lehetőségünk: az http://ezsmiley.com/create.php oldalon saját figuránkat készíthetjük el előre összeállított elemekből. Az elkészült alkotást egy kattintással weboldalunkba építhetjük vagy levélben dicsekedhetünk vele.
Ha MSN csevegéseinket szeretnénk feldobni pár jó hangulatú smiley-val, akkor csak látogassuk meg a SweetSmiley oldalt – itt százszámra találhatunk mókás és őrült mosolykákat. A Smileydesign weboldal pedig egyenesen odáig merészkedik, hogy minden hónapban kihirdeti a „hónap szmájlija” címet – az eddigi nyerteseket, és persze az aktuális hónap kiválasztottját megtekinthetjük itt.
És végül a legfontosabb kérdés, mely évek óta foglalkoztat mindenkit –vajon hogyan mutat egy szmájli hátulról? Hiszen - bár milliószám vannak a neten, mindig csak szemből látjuk őket. Nos, ha kiváncsiak vagyunk az igazságra, akkor kattintsunk ide – ezen az oldalon végre lerántják a leplet a titokról, és mi megtudjuk, hogyan is mutat egy szmájli – hátulról.
Kellemes mosolygást és netezést mindenkinek!