Megfejtették a HIV-vírus genetikai kódját
Amerikai kutatóknak sikerült dekódolniuk az AIDS legfőbb okaként számon tartott HIV-1 vírus genetikai állományát. A remények szerint az áttörés új kezelési módokat tehet lehetővé.
A BBC értesülései szerint a Nature című tudományos lapban megjelent kutatási anyag készítői azt remélik, hogy a géntérkép segítségével közelebbről megismerhetik a vírus működését, s ennek segítségével felgyorsíthatják a különböző gyógyszerek és kezelési módok fejlesztését.
A HIV-vírus különlegessége, hogy felépítése jóval összetettebb, mint más hasonló kórokozóké. Az influenza, hepatitis-C és a polio vírusától eltérően a HIV a genetikai információit egyszálú RNS-molekulán hordozza, nem két szálból álló DNS-ben. Ez utóbbi struktúrában az adatok jóval egyszerűbben íródnak le, mint az RNS esetében, amelynek molekulái szokatlan alakzatokat képesek felvenni. A vírus genetikai állományának megfejtésével a kutatók így olyan információk birtokába jutottak, amelyek eddig nem voltak ismertek, s ezért hozzásegíthetik a tudósokat a kórokozó működésének alaposabb megismeréséhez.
Közelebb kerültünk a gyilkos vírus megismeréséhez © PC World |
„Ha különböző mutációkkal megzavarjuk a vírus működését és találunk olyan variációkat, amelyek nem szaporodnak olyan könnyen, tudni fogjuk, hogy a kórokozó egy fontos részét sikerült módosítanunk” – magyarázta Ron Swanstrom, a mikrobiológia és immunológia professzora. „Emellett közelebbről megismerhetjük azokat a módszereket, amelyek segítségével a vírus elkerüli az emberi szervezet különböző jelzőrendszereit és így hosszú időn át észrevétlen tud maradni.”
„A kutatási anyag segítségével megismerhetjük a vírus bizonyos fehérjéinek működését, amelyeknek kulcsfontosságú szerepe lehet a kórokozó egyes funkcióit tekintve” – tette hozzá David Robertson, a University of Manchester munkatársa. „Emellett, a vírus szerkezetének feltérképezésével lehetőségünk nyílik azt összehasonlítani más hasonló organizmusokkal, így jobban megérthetjük működési elvüket.”
„Egyelőre még nem tudjuk pontosan, hogy a kutatási anyag miként járul hozzá az új kezelési módok kifejlesztéséhez, azonban annyi biztos, hogy hasznos kiegészítése mindannak, amit eddig tudtunk” – tette hozzá Keith Alcorn, a National Aids Manual munkatársa.