Ráklabort ültethetünk magunkba éveken belül
Az MIT egyik professzora olyan implantátumot fejlesztett ki kollégáival, ami képes folyamatosan figyelni a rákdaganatok állapotát. Az egereken végzett kísérletek sikeresen zajlottak, az emberekbe ültethető változatok éveken belül megjelenhetnek bennünk - írja a PhysOrg.
Michael Cima készüléke egy henger alakú, fél centiméter hosszú implantátum, amely a rákdaganatok által kibocsátott hCG-gonadotropint érzékelő nanorészecskékkel van tele. Amikor ezen anyag részecskéi áthaladnak az implantátum porózus membránján, hozzákötődnek a mágneses nanorészecskékhez, amik összetömörülnek, mindebből pedig egyértelmű változások szűrhetőek le egy MRI-szken segítségével.
Mindez a későbbiekben akár percre pontos információt is adhat arról, hogy miként változik egy daganat, a biopszia után történő közvetlen daganatvizsgálat pedig kifejezetten értékes a gyógyszeripar számára, hiszen így megfigyelhető, az egyes gyógyszerterápiákra miként reagál a szervezet. A technológia segítségével mérhetünk a szervezetben pH- és oxigénértékeket is, amivel még pontosabban tudjuk a daganatok anyagcserére gyakorolt hatását vizsgálni. Cima szerint remélhetőleg az elkövetkező években mindezt már alkalmazhatják az orvosok, magáról a felfedezésről a Biosensors and Bioelectronics szaklapban publikálták tanulmányukat.