Tech techline.hu 2009. július. 16. 06:00

Kipróbáltuk: LG Arena

Az iPhone megjelenése annak idején nemcsak az Apple-nek tett jót, de kellőképpen felpofozta a mobilgyártókat is.

Az iPhone megjelenése annak idején nemcsak az Apple-nek tett jót, de kellőképpen felpofozta a mobilgyártókat is. Megteremtette a könnyen használható, mégis látványos és jól bővíthető mobilrendszert, belezsúfolva egy egyszerű, de ízléses külsőbe.

Jól néz ki, ez vitathatatlan

A siker a többieknek is tetszett, így azután egyre több, az iPhone-ra hajazó, de attól azért - az adott gyártó jegyeit magán viselve - eltérő készülék kerül piacra.
Az LG mostanában több remek készülékkel is előrukkolt, legutóbbi próbálkozásuk az LG Arena (KM900), amely, ha nem is minden tekintetben, de képes lehet megszorongatni az Apple telefonját, mivel a koreai gyártó egy rendkívül jól eltalált kezelőfelülettel ruházta fel.

S-Class - 3D őrület
Az LG S-Class felülete nemrég díjat is nyert, és saját tapasztalatunk alapján is azt mondhatjuk, nem is ok nélkül.
Az S-Class felület tulajdonképpen akár látványosabbnak is mondható, mint az iPhone megoldása, ráadásul kényelmes is! Az alkalmazások kategóriákra osztott ikonjai között gyorsan válogathatunk, a négy virtuális asztalon pedig kedvünk szerint elrendezhetjük dolgainkat. A zsugorított, 3D-s kocka mint asztalválasztó inkább csak látványelem, az asztalok között gyorsabban is válthatunk egy lendületes oldalirányú ujjmozdulattal (a 3D-s effektet így is élvezhetjük). Van egy asztal az LG és a Samsung készülékein már megszokott widgeteknek, egy a telefonkönyvnek, egy a daloknak, videóknak és képeknek és egy a kedvenc alkalmazások gyors indítására. Ezen felül pedig van még a „rendes” ikonos nézet, ahonnan mindent elérünk, kategóriákra osztva. Utóbbi működik fekvő állapotban is, ilyenkor még még több ikont láthatunk át a felületen.

Mindent gyorsan elérünk

Ha már a fekvő és álló módok szóba kerültek, akkor megemlítjük, hogy ez a legtöbb alkalmazásnál remekül használható, egyszerűen a telefon elfordításával.
Ha pedig már az alkalmazásoknál tartunk, akkor ki kell jelentenünk: az összes alkalmazás kényelmes és átgondolt felületet kapott, a valutaváltótól a Google Mapson át a játékokig mindent találunk a telefonban (számos dolog hasonlóan működik az iPhone-nál megszokottakhoz, például a képek nagyítása a képnézegetőben, vagy az időpontok és dátumok kiválasztásának görgői stb.). A koreai gyártó, mondjuk úgy, sok mindent átültetett a saját rendszerébe. Viszont azt meg kell hagyni, hogy jól csinálta...

A négy virtuális asztal egyike

Külső és működés
A KM900 megjelenésében is szinte tökéletes. Egyszerre elegáns és modern, bár az összehatáson némileg ront a „játéktelefonszerű” hátlap, ami valahogy nem illik az összképbe. Viszont az egész jól van összerakva, nem nyekereg, és meglepően könnyű.

Az előlapi érintőgombokon kívül jobb oldalon találjuk a hangerő-szabályozó gombokat és a kamera exponálóját, felül pedig a ki- és bekapcsológombot. És szintén fent van a 3,5 mm-es jack csatlakozó is. Bal oldalon elegánsan, kis tolóajtóval rejtették el a töltésre és adatátvitelre szolgáló csatlakozót.
A telefon jellemzői igazán csábítóak: 480x800 pixeles kijelző, 8 Gbájtos memória (microSD kártyával bővíthető), HSDPA, wifi és Bluetooth kapcsolatok és GPS (ezt például a Google Mapsszel vagy fotózáskor a „geotagginghez” használhatjuk ki). Ezt kiegészíti egy előlapi kamera a videotelefonáláshoz, és egy Schneider-Kreuznach optikával ellátott 5 megapixeles kamera a fényképezéshez és videózáshoz.
A kijelző színei gyönyörűek, a kép éles, kár, hogy ebből erős napsütésben vajmi kevés látszik. Normál körülmények között viszont tökéletes.
A telefonokba beépített fényképezőgépektől nem szoktunk túl sok jót várni (hiába a növekvő megapixelek, a telefon nem helyettesít tökéletesen egy fényképezőgépet). (Néhány tesztkép és egy videó letölthető innen.)

 

 

Az LG Arena ebből a szempontból is a jobbak közé tartozik, a színek és a kép részletgazdagsága is rendben van, ráadásul a telefon fotós szoftvere is nagyon kényelmesen használható (viszont érdemes türelmesen fotózni vele, mert ha exponálás után azonnal mozdítjuk, teljesen mást kap lencsevégre, mint amit eredetileg kinéztünk). A videorögzítési képessége is imponáló, akár 720x480 pixeles méretben is rögzíthetünk, 30 képkocka/másodperces minőségben. Ha nem is tökéletes, de jó minőségű videók készíthetők így, amelyeket rögtön meg is vághatunk a telefonon, a beépített videoszerkesztő szoftverrel (na jó, nem egy Final Cut, de nem is ez a lényege).
És ha már a videóknál tartunk, fontos megemlíteni, hogy az Arena alapból képes lejátszani a népszerű DivX, XviD és MP4 videóformátumokat is!
Multimédia tekintetében a zenelejátszó is nagyszerűen sikerült, a program már-már olyan kényelmes és sokoldalú, mint az iPhone iPod funkciója, ráadásul ott virít a Dolby Mobile logó is. Utóbbit a hangszínbeállításoknál aktiválhatjuk, és valóban remek hangzást kínál, bár nem a készülékhez adott fülessel, mert az finoman szólva gyatra hangminőségű.

Kedvenc zenék és képek, egy helyen

A netes képességek átlagosak, levelezhetünk és böngészhetünk, bár a böngésző nem mondható túl gyorsnak és a mobil Safarihoz képest kényelmesnek sem (ellenben a telefon praktikusan felajánlja a WIFI hotspotok használatát a HSDPA helyett, ha éppen rátalál egyre).
A fentiek mellett találunk még FM rádiót is a készülékben, plusz egy halom remek alkalmazást, amelyeket a hétköznapokban hasznosíthatunk.
Az LG Arena már-már tökéletes lenne, de az érintőképernyő esetében itt sem sikerült elérni az iPhone-ban tapasztalható rugalmasságot. A telefon néha nehezen érti meg, hogy mi is a szándékunk egy-egy mozdulattal (pedig maga a szoftver egyáltalán nem mondható lassúnak, kellemes tempóban dolgozik). Az álló és fekvő módok közötti váltás általában gond nélkül megy neki, az előre telepített játékok viszont, amelyek kihasználnák a beépített mozgásérzékelőt, tragikusan gyengék (mellesleg több LG készülékben is találkozhattunk már velük).
Rugalmasság és bővíthetőség szempontjából tehát nem sikerült még behozni az Apple előnyét, a felületet azonban ezúttal nagyon eltalálták az LG-nél. Látványos és praktikus.
Szoftveres bővíthetőség tekintetében messze elmarad az iPhone-tól, de sokaknak valószínűleg bőségesen elegendő az itt kapott alapkészlet is a hétköznapokban. Még az általánosan használt dokumentumformátumokat is megnyithatjuk a telefonon.
A szövegbevitel álló helyzetben a hagyományos telefonokon megszokott eljárást „emulálja”, de fektetve kapunk teljes szoftveres billentyűzetet is (az ékezetes karakterek bevitele is megoldott).

Próbáljuk ki a felületet!
Aki szeretné kipróbálni a 3D felületet, és megnézni, milyen alkalmazásokat talál a telefonon, az LG oldalán ezt interaktívan megteheti. Sőt, letölthetünk innen 3D-s képernyőkímélőt és egy Windowsra szánt 3D-s S-Class felületet is.
Sajnos az akkumulátort kicsit alulméretezték az LG-nél, így ha komolyan használjuk a telefont, 1-1,5 nap alatt biztosan lemerül (átlagos használattal azért kibír 2-3 napot).
Mi mindenesetre jó szívvel tudjuk ajánlani az LG Arenát bárkinek, aki egy kényelmesen használható, igazán lifestyle készülékre vágyik!

 

 

Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.