2009. július. 14. 07:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. július. 16. 13:55 Tech

Kétéves gyerekhez hasonlítanak a kutyák

Az ember legjobb barátai egy kétéves kisgyerek szintjén képesek értelmezni a gesztikulációt, ám szinte egyáltalán nincs szükségük időre, hogy dekódolják a vizuális kommunikáció e formáját.

A Discovery Channel Lakatos Gabriella, az Eötvös Loránd Tudományegyetem etológusának kutatásáról számolt be weboldalán. Az Animal Cognition című szaklapban is megjelent anyag szerint a kutyák – a háziasításnak köszönhetően – könnyedén megértik a fej elfordulásának, illetve a tekintet változásának jelentését is.

A kutyatulajdonosok sokszor „gügyögnek” háziállataikhoz úgy, akárcsak a csecsemőkhöz. Ennek révén az ebek és a gyerekek hasonló szociális stimulációban részesülnek.

A vizsgálat eredményei szerint a csimpánzok és egyéb emberszabásúak gyakran rosszul szerepelnek a kézmozdulatokkal kapcsolatos teszteken, s a jelenlegi adatok szerint a kutyák jobban megértenek bennünket, mint legközelebbi rokonaink.

„Az emberek között egy mutató mozdulat együttműködést feltételez” – magyarázta Lakatos Gabriella a Discovery News-nak. Az etológus szerint a csimpánzok „nehézségekbe ütközhetnek az effajta helyzetek megértésében”. A kutatónő szerint megfigyelték, hogy a csimpánzok az ételüket sem osztják meg egymással, míg kutyáknál előfordul ilyen viselkedés.

Megérti a gesztikulációt, de nehezen lesz szobatiszta
© Stiller Ákos

A vizsgálat során a kísérleti alanyoknak minden esetben két cserép közül kellett választaniuk, amelynek valamelyikébe Lakatos Gabriella és kollégái egy játékot (vagy a kutyák esetében jutalomfalatot) rejtettek el, majd annak helyét rámutatással jelezték az alanyok felé. A rámutatás történhetett karral, illetve lábbal is. A kétéves gyerekek és a kutyák is megértettek mindent (kivéve a térddel történő jelzést), a hároméves gyermekek pedig már gond nélkül mentek át a teszteken.

„Fontos változások következnek be a gyerekeknél ebben a korban, ezért kerekednek ilyen könnyen a kutyák fölé” – tette hozzá Lakatos Gabriella. E változások közül főként a nyelvközpont fejlődése tekinthető jelentősnek.

Nem lehet persze egyenlőségjelet tenni a kutyák és a kétéves gyerekek közé, „a viselkedési hasonlóságokat különálló módon kell vizsgálni minden esetben” – magyarázta Lakatos. „S érdemes belegondolni, hogy ez nem működik oda-vissza: például nagy nehézségekbe ütközne, aki egy kétéves gyerekkel próbálna terelgetni egy nyájat.”