A mix, illetve az amerikai stúdiózenész szlengből nemzetközivé vált...
A mix, illetve az amerikai stúdiózenész szlengből nemzetközivé vált „jam” (jelen esetben semmi köze a lekvárhoz) nem más, mint egyfajta improvizáció, ám ellentétben a jazz improvizációkkal, a jam előre elkészített elemekből építkezik. Ezek az elemek lehetnek egyéb számokból „szerzett” részek (így készül a rap és a hiphop, és persze sok magyar sláger is, khmm..), de lehetnek előre feljátszott, általánosan használható sávok is (gitár riffek, mindenhová passzoló basszusok stb.) Ezekből születik a dal, ami, ha ügyesek voltunk, élvezetes és hallgatható lesz, ha nincs tehetségünk, akkor csak egy remix lesz a sok millióból.
A mixelés nem újkeletű dolog, elég egy hangszerkesztő vagy speciális DJ szoftver, és máris nekifoghatunk – a Jamglue.com azonban jóval több ennél!
A weboldalt meglátogatva rögtön feltűnő lesz, hogy ez bizony egy webkettes elképzelés: a dalokat teljesen online módon, csak a böngészőt használva készíthetjük és keverhetjük, és persze hallgathatjuk. Ha csak hallgatni szeretnénk, amit mások összekutyultak, már akkor is jól járunk az oldallal, hiszen rengeteg remek számot kapunk, gyakorlatilag ingyen és regisztráció nélkül. Pillanatnyilag majdnem hárommillió mix található az oldalon, ebből persze nem mindegyik esik a „hallgatható” kategóriába, de ha csak minden századik szám jó, már akkor is jó pár ezer dallal lettünk gazdagabbak. Csak kattintsunk a „play” gombra a szám neve mellett, és máris szól a zene – igaz lementeni nem tudjuk, de akinek van hangkártyája, és bármilyen hangrögzítő szoftvere, annak ez az apróság nem lehet akadály.
A dolog lényege persze nem a „rádiózás”, ellenben ha a dalok címe mellett található „remix” gombra kattintunk, akkor egy webes felületű, remek kis hangszerkesztő fog betöltődni. Máris újrakeverhetjük a számot! Lássuk, hogyan!
A szerkesztőben a zene hangsávjait fogjuk látni, valamint egy gombot, „Add Stuff to this mix”. Ha ez utóbbira klikkelünk, további sávokat/effekteket adhatunk a zenéhez: ez lehet bármi, például ha az eredetiben nem tetszik a dob vagy a basszus, csak cseréljük le.
A tempóra persze figyeljünk, a legegyszerűbb, ha megnézzük az eredeti szám tempóját (bpm, azaz beat/minute), és mi is ilyen tempójú sávokat illesztünk bele. Ha például a szám 154bpm, akkor az „Add Stuff…” gomb megnyomására felugró keresőbe csak írjuk be a tempót, illetve amit keresünk, például így: „bpm:154 jungle drums”. A talált jam-eket meg is hallgathatjuk anélkül, hogy beleraknánk a zenébe, ha megvan, ami tetszik, csak kattintsunk az „add” gombra, és a sávunk máris bekerült a mixbe! Az eredeti zenéből ráadásul teljes sávokat/szólamokat vehetünk ki (csak klikkeljünk a kis piros X-re a sáv ikonján), így teljesen lecserélhetjük bármelyik szólamot, gyakorlatilag egy új zeneszámot írhatunk, mindenféle zenei előképzettség nélkül. 940 zer különféle sávot találhatunk az oldalon, ezek között van dob, basszus, ének, effektusok (mentőautótól a repülőgépig), de van itt gitárszóló és ritmusharmonika is. Ha elég türelmesek vagyunk, bármit találhatunk.
Ha úgy érezzük, nagyon tehetségesek vagyunk, és nem elégít ki mások műveinek mixelése, teljesen új számot is kreálhatunk, majd ezt feltöltve nyomon követhetjük, hogy menyien hallgatják, ki milyen osztályzatot ad rá, és persze a legérdekesebb, látni és hallani, hogy miféle remixeket készítenek műveinkből a többiek. Az oldalon állandó jelleggel vannak versenyek is, ilyenkor egy-egy megadott slágert kell feldolgozni mókás nyereményekért cserébe.