2009. június. 04. 19:42 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 04. 19:30 Tech

Rendkívül tiszta a Balaton vize

A Balaton vize nagyon tiszta, a víz minőségét alapvetően meghatározó algák mennyisége kevesebb mint egytizede a megengedhető felső határértéknek - hangsúlyozza az MTA Balatoni Limnológiai Kutatóintézetének csütörtöki közleménye.

A dokumentum szerint az algák által hasznosítható oldott nitrogén és foszfor koncentrációja már most a nyáron megszokott alacsony értékek, literenként 5-10 mikrogramm körül van.

Az utóbbi hetek meleg időjárásának köszönhetően a 20 Celsius fok körüli vízben megjelentek a nyárra jellemző algafajok, közöttük a tiszta vizet indikáló fecskemoszat.

Az elmúlt hetekben a Balaton menti települések lakosságának és a nyaralóknak bosszúságot okoztak a hatalmas tömegben rajzó árvaszúnyogok.

A strandok vízminősége
A balatoni strandok vizének tisztaságát nyomonkövetheti a Környeztvédelmi és Vízügyi Minisztérium weboldalán.
A mostani nagy tömegű rajzást a gyorsan felmelegedő víz okozta. Az árvaszúnyogok hasznos tagjai a Balaton élővilágának, mivel kiemelkedő szerepet játszanak az üledék tisztításában és ezen keresztül a vízminőség fenntartásában. A kifejlett rovarok a víz felszínén bújnak elő, hátrahagyva a levedlett bábbőrt (exuviumot). Ezért rajzáskor a vízfelszínen hatalmas mennyiségű bábbőr úszik. Erősebb hullámzás esetén a bábok által kiválasztott váladék felhabosodik.

"Ez okozza, hogy az árvaszúnyogok kibújása idején a Balaton vize habosnak, koszosnak, szennyezettnek tűnik. A jelenség természetes, és az emberi egészségre teljes mértékben ártalmatlan" - hangsúlyozza a közlemény.

A kutatóintézet szakemberei a Balaton vízgyűjtőjén található 40 folyóban és patakban eddig 37 halfaj előfordulását bizonyították.

A halállomány a tóhoz mérten igen gazdag (a Balatonból rendszeresen 15-17 faj kerül elő). Ez arra utal, hogy a vízgyűjtő halastavai számos, a patakok halfaunájába nem illő fajjal „gazdagítják” a természetes halállományt (kínai razbóra, amur, busafélék, szivárványos pisztráng, tükörponty, ezüstkárász, naphal).

Kimutatták az amuri gébet is, amelyet egy halastóból elfolyó patak több szakaszán is megtalálták. A szakemberek feltételezése szerint egy Tiszántúlról érkező halszállítmánnyal kerülhetett be a balatoni vízgyűjtőre. "A faj tűrőképességét és honi terjeszkedési intenzitását ismerve joggal feltételezhető, hogy robbanásszerűen terjed el a Balaton vízgyűjtőjén. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy ahol megjelent, ott a lápi póc fokozottan védett állományai teljesen visszaszorultak" - mutat rá a dokumentum.

A közlemény kitér a május végén a tópart különböző részein megjelent haltetemekre is. Az intézet szakemberei Balatonföldváron egy 2 kilométeres partszakaszon összesen 10 haltetemet találtak, hasonló nagyságrendű elhullást tapasztaltak a Tihanyi-félsziget partjainál is. "A mostani szórványos elhullás nem jelent veszélyt a környezetre" - emeli ki a közlemény.

hvg360 Ballai Vince 2024. december. 23. 17:30

150 millió légy egy csapásra – indul az első hazai lárvagyár, amelyről Áder János is szuperlatívuszokban beszél

Euró tízmillókból épült fel Magyarország első lárvafarmja, ahol légylárvák milliárdjainak segítségével állítanak elő prémium minőségű fehérjét szerves melléktermékekből. Ki fogja felvásárolni tonnaszám a lárvákat? Mitől fenntarthatóbb a rovarfehérje a hagyományosnál? Mit keres egy híresen rovarfób ország exállamfője a lárvagyár átadóján? Egyáltalán, hogyan hizlalják a takarmánylárvát? Ez a gyáravatás más volt, mint a többi.