2009. május. 26. 15:10 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 26. 14:29 Tech

Lézeres hangrobbanásokkal kommunikálna az USA haditengerészete

Amerikai tengerészeti kutatók a lézert nem fényshow-ra, hanem hangdetektálásra használják, sőt a tengeralattjárók és a repülőgépek közti kommunikációra való felhasználása is elképzelhető - olvasható a LiveScience tudományos portálon.

A színes lézerek a tudományos fantasztikus filmek lézerkardjaival ellentétben semmilyen hangot nem adnak az űrben, a víz alatt azonban kisebb hangrobbanásokat okoznak.

"Kísérleti lézereink már igazán kompakt méretűek, kisebbek egy asztalnál, ezért a repülőgépeken is bevethetők" - mondta Ted Jones, az Egyesült Államok Tengerészeti Kutatólaboratóriumának fizikusa.

A rádiók és más eszközök, melyek elektromágneses hullámok terjedésén alapulnak, nem működnek a víz alatt, mert ezek a hullámok nem terjednek jól ebben a közegben. A tengeralattjáróknak ezért a víz alól a felszínre kell emelkedniük minden esetben, amikor a bázissal, repülőgépekkel vagy hadihajókkal akarnak kommunikálni.

Ezt a hiányosságot lézerekkel küszöbölhetik ki, mert a víz fókuszáló lencseként viselkedhet adott frekvenciájú lézerfénynél. A víz fókuszáló hatása egyre szűkíti a lézersugarat, végül túlhevüléses hangrobbanás jön létre.

"Ez kicsi, forró gőzbuborék formájában valósul meg, amely szuperszonikusan terjed, létrehoz egy kisebb lökéshullámot, szétoszlik kissé, majd közönséges hanghullámmá alakul" - magyarázta Jones.

A tengerészeti kutatók 210 decibeles hanghullámok kiváltására alkalmas lézerekkel dolgoznak. Ez messze meghaladja egy repülőgép vagy akár a leghangosabb rockkoncert hangerejét. Jones és kollégái most a lézerek felhasználási tartományát próbálják növelni: a jelenlegiek 20 méter mélyre képesek lejutni.